Детската смъртност в България рекордно ниска за всички времена: Намалява 3 пъти от 1987 година насам

15.06.2023 / 09:09 1

Булфото

Детската смъртност е един от главните показатели за развитието на всяка страна.

Колкото по-висок е процентът на починали деца, толкова по-слабо развита е в цивилизационно отношение страната.

Рекордно ниска детска смъртност в България за всички времена показват цифрите в момента.

Детската смъртност у нас е намаляла през последните четири години, но равнището ѝ остава високо спрямо средното за Европейския съюз – 4,8 на хиляда при 3,2 на хиляда средно за държавите-членки.

Повече смъртни случаи на деца до 1 година има в селата, отколкото в градовете, докато при децата от 1 до 4 години се наблюдава обратната тенденция.

Данните са от доклад за младите майки и рисковите фактори за бедност и социално изключване, и бяха представени по време на конференция за ранното детско развитие.

Според доклада, базиран на данни от Евростат и Националния статистически институт, броят на починалите деца между 1 и 4 години в област Сливен е съпоставим с този в София-град въпреки голямата разлика в броя на населението, предаде БНР.

Друг изследван показател е детската бедност, която през последните 3 години намалява, но по някои измерители се покачва, обясни социологът от Софийския университет д-р Леа Вайсова: "Ако се включи компонентът лишения, за последната една година имаме покачване всъщност на риска от бедност - от 37,6 на 43,5% от децата в България".

Децата от ромски произход, тези, живеещи на село, както и в домакинства с един родител, са в най-висок риск от бедност, показва докладът. Колкото до бедността при жените, най-уязвими във възрастовата група от 15 до 25 години са самотните майки, живеещите на село, безработните. Над 90 процента от жените без образование са в риск от бедност.

Ако погледнем назад във времето ще видим, че много по-малко деца са имали шанс да оцелеят.

Само за 50-тина години напредъкът е значителен - от над 33 на хиляда през 1965 година до около 7.5 на хиляда през 2013 година.

В случая донякъде 1989 е свързана с обръщане на тренда, като показателят спира да намалява и дори може да се различи известна тенденция към нарастване на нива 14-17 на хиляда. Отново (това вече е за трети път) през 1997 има промяна в тренда и показателят отново тръгва надолу и към 2013 намалява още близо два и половина пъти.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
4
1
KRISTINCHO (преди 10 месеца)
Рейтинг: 40922 | Одобрение: -383
През 1987 год. България имаше 9 милиона жители, а сега са под 7 милиона.т.е. ЕДНА от причините за намалената детска смъртност е намалялата раждаемост.
Нищо добро не те чака, ако в двора ти влезе КОМУНИСТ, ЦИГАНИН или КОЗА.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама