Димитър Чобанов: Финансовата стабилност, която имахме над 20 г., я загубихме за няколко месеца
Редактор: Александър Дечев
Кадър: БТВ
Финансисът Димитър Чобанов направи мрачна прогноза за бъдещето на България, ако не се вземат някои мерки в най-скоро време.
"Една от най-важните теми за тази предизборна кампания е нещо, за което служебното правителство алармира в началото на тази седмица, а именно - състоянието на публичните финанси. И то не само каквото е в момента, все още нямаме чак толкова големи притеснения, но това, което ще се случва в следващите три години. Всъщност това, което стана, може да бъде коментирано като резултат от приетата актуализация на бюджета през тази година, както и действията, които бяха предприети в края на миналата година. А именно едно доста сериозно увеличаване на текущите разходи в бюджета, което ще има за резултат още тази година един доста сериозен дефицит в бюджета. Размерът, който очаква министерството на финансите, е от порядъка на над 6 милиарда лева. А в следващите три години, нещо, което е изключително сериозно, се очакват дефицити от порядъка на над 11 милиарда всяка година за период от три години. Ако не се вземат мерки дефицитите след 2025 г. ще бъдат дори още по-големи", каза той в предаването "Лице в лице" по БТВ.
"Мерките трябва да бъдат и по отношение на овладяване на разходите, и по отношение на увеличаване на данъчните приходи. Защото именно тази разлика възниква тогава когато разходите са много повече от приходите, както се случва сега в България. По отношение на разходите основното увеличение идва от нарастването на пенсиите. Което не мисля, че има някое правителство, което да посегне на него. Тоест, те ще продължават да се плащат. Ще трябва да се стигне до орязване на разходи със сигурност. Държавният дълг в края на този период се очаква да стигне доста по-високи стойности отколкото е сега. Новите емисии на дълг ще са значително повече отколкото досега натрупания дълг. Финансовата стабилност, която поддържахме, повече от 20 години след въвеждането на валутния борд, сега на практика ние почти я загубихме за няколко месеца. При наличието на тези големи дефицити, е сигурно, че България няма да бъде приета в Еврозоната с тези фискални параметри. Начинът да се ограничи дефицита, за съжаление може да включва и увеличаване на данъците", добави финансовият експерт.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!