Днес е Световният ден на метеорологията

23.03.2026 / 01:00 1

снимка: Булфото

Всяка година на 23 март светът отдава заслужено внимание на науката за времето и климата чрез Световния ден на метеорологията. Датата съвпада с годишнината от влизането в сила на Конвенцията, с която през 1950 г. е създадена Световната метеорологична организация (СМО) – специализиран орган на ООН, в който днес членуват над 190 държави.

Създаването на СМО поставя началото на координирано международно сътрудничество в наблюдението на атмосферата, климатичните процеси и водните ресурси. От тогава насам, организацията играе ключова роля в глобалната система за ранно предупреждение за природни бедствия, свързани с времето, водите и климата.

Малцина знаят, че Световната метеорологична организация управлява един от най-големите глобални информационни обменни мрежи, където ежедневно се обработват милиони атмосферни наблюдения от сушата, морето, въздуха и космоса. Именно благодарение на тази система, прогнози за времето могат да се изготвят с висока точност до няколко дни напред – нещо немислимо преди няколко десетилетия, допълва dobrichonline.com.

Прогнозата за времето използва суперкомпютри, които извършват трилиони изчисления на ден. Моделите, по които се симулира атмосферата, включват хиляди променливи – температура, налягане, вятър, влага и др.

Първата официална прогноза за времето по телевизията се излъчва през 1954 г. в САЩ. Днес всяко голямо летище в света получава метеорологични доклади на всеки 30 минути.

България е член на СМО от 1956 г. и разполага с добре развита мрежа от метеорологични и хидроложки станции, управлявани от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ)

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
0
0
kjk (преди 4 седмици)
Рейтинг: 200666 | Одобрение: 20506
- В хидрометеорологичния център вчера имаше банкет. - По какъв повод? - Познали са какво ще бъде времето.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама