Дневник: Държавата се зае да плаща 20 лв. за тест за коронавирус при прием в болница
Снимка Pexels
На първия си брифинг като министър на здравеопазването проф. Костадин Ангелов обяви, че от 1 август до края на годината "всички служители в системата на здравеопазване ще получат увеличение на техните доходи", като за тази цел, както и за купуване на апаратура за обдишване са предвидени над 250 млн. лв. Наред с изброяването на разпределението на сумата от четвърт милиард новият министър на здравеопазването спомена и че държавата ще заплаща по 20 лв. на болниците, които изискват от пациентите отрицателен тест за коронавирус при прием, пише dnevnik.bg.
Проф. Костадин Ангелов посочи, че заплатите в структурите, които са подчинени на Министерството на здравеопазването, се увеличават средно с по 30%, като са предвидени над 12 млн. лв. Отделно от това до края на 2020 г. се очаква да бъдат отпуснати:
- над 11 млн. лв. за болници, в които се лекуват пациенти с инфекциозни болести (включително и коронавирус)
- около 19 млн. лв. за общински болници
- около 126 млн. лв. за увеличаване на цените на клиничните пътеки средно с 10% от резерва на НЗОК
- около 107 млн. лв. за работещите на т.нар. първа линия под формата на 1000 лв. чисто месечен бонус по европейска програма.
При прием в болница медиците лекуват пациентите си по т.нар. клинична пътека. Тя е съвкупност от компоненти - например медицински консумативи, изследвания, труд на персонал - за които държавата определя цени и се договаря за тях с Българския лекарски съюз и Българския зъболекарски съюз в края на всяка година. Съответно, когато даден пациент е бил лекуван по съответна клинична пътека, болницата получава от държавата (в лицето на Националната здравноосигурителна каса) средствата за това.
Проблемът е, че голяма част от клиничните пътеки са "недофинансирани", тоест, за да приложат лечение, болниците "харчат" повече, отколкото държавата ще им заплати. Тази разлика често се заплаща от пациента.
Досега държавата не заплаща за PCR тест при прием в болница, но пък много лечебни заведения изискват от пациентите да имат отрицателен резултат от изследването, за да бъдат хоспитализирани. Аргументът им е, че така се намалява рискът от разпространение на заразата към другите пациенти и персонала.
На брифинга в Министерството на здравеопазването във вторник (28 юли) от думите на проф. Костадин Ангелов стана известно, че:
Всяка клинична пътека, извън това, което казахме до момента (извън споменатите 126 млн. лв. - бел. авт.), ще бъде увеличена с 20 лв., за да можем ние да осигурим възможността всеки пациент, който постъпва в лечебното заведение, да бъде изследван за коронавирус, за да може това да не става за сметка на лечебното заведение.
В същото време, както "Дневник" писа през април, масово частните лаборатории са определили цени от около 120 лв. за изследване за коронавирус по PCR метода. Според заявката на новия министър на здравеопазването разликата до реалната стойност на теста няма да е за сметка на пациента. Тук трябва да се има предвид, че по принцип държавата има механизми да се договаря на по-различни, по-ниски цени от тези, които се изискват от отделни пациенти.
Всяка клинична пътека, извън това, което казахме до момента (извън споменатите 126 млн. лв. - бел. авт.), ще бъде увеличена с 20 лв., за да можем ние да осигурим възможността всеки пациент, който постъпва в лечебното заведение, да бъде изследван за коронавирус, за да може това да не става за сметка на лечебното заведение.
По думите на министъра на здравеопазването засега държавата има налични 29 760 PCR теста, като са купени и се очакват още 83 хил. броя. Той обобщи и че болниците имат различни изисквания за вида тест за коронавирус към пациентите, на които им предстои хоспитализация, като изследванията - т.нар. бързи кръвни тестове, единични PCR тестове, групови (пул-PCR) - са и на различни цени.
Темата за изискване на отрицателен резултат от PCR тест при прием в болница е актуална още от май след излъчването на интервю на журналиста Миролюба Бенатова с ген. Венцислав Мутафчийски. До него по нейни думи се е стигнало след въпроси към институциите за сигнал, че за планов прием в МВР болница се изисква отрицателен резултат от тест за коронавирус по PCR метода за собствена сметка.
След излъчването на интервюто от Министерството на здравеопазването разпространиха съобщение, че изследването за лична сметка не може да е условие за прием в болница: "Приемът за диагностика и лечение (в т.ч. и оперативно) в болнични условия се осъществява въз основа на здравословното състояние и свързаните с него индикации за болнично лечение и не трябва да бъде възпрепятстван от въвеждане на други предварителни условия."
След това болнични организации разпространиха писмо до медиите, според което искат пациентите, които не са спешни (т.нар. планов прием), да бъдат настанявани за лечение, след като им е направен тест за коронавирус по PCR метода, а по-късно и от Българския лекарски съюз поискаха PCR тестът да е задължителен при прием в болница. В началото на юли държавата заяви готовност да плаща за тестовете за коронавирус при прием в болница, като тогава конкретните параметри не бяха уточнени.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!