Дневник: Защо Испания е толкова добра в преследването на организирана престъпност

25.02.2020 / 10:36 0

Изтомник: "Дневник"

Стъпвайки на връзки, някои от които идват още от времето на комунизма, хитри лидери на организираната престъпност успяват да оцелеят във войните между групировките и да натрупат значително богатство и влияние, докато проявяват респект към правителството и олигарсите, които то е създало. Вместо просто да подкупват полицейски служители да ги оставят да си вършат работата, те стават бизнес партньори, перачи на пари и търсачи на инвестиционни възможности за високопоставени официални лица, които също бързо са забогатели. Тези връзки от своя страна позволяват на престъпните босове да разширят участието си в съвсем легитимен бизнес и политическа дейност, свързана с правителството."


Така американското издание "Про Публика" описва информацията, която испанските служби и западните агенции за борба с престъпността, прането на пари и финансовите измами натрупват през последните поне 30 години от случващото се в страната и в частност в Каталуня.


В конкретния случай става дума за руската мафия и за връзките на местен иначе ненатрапчив руснак по анцуг и стар мерцедес (бентлито пази за случаите, когато излиза с жена си), който не спира да говори говори по мобилния си телефон. Някои от разговорите за престъпни схеми стигат до министри от Москва или техните семейства. Но Испания има дългогодишен опит и с престъпни организации от Латинска Америка и особено от корумпирани режими като този във Венецуела.


Никоя друга европейска страна не проявява такава настойчивост, колкото Испания. Властите ѝ вкарват в затвора босове и редови бандити, конфискуват десетки милиони долари в брой или активи и повдигат обвинения или арестуват лица от управлението или бизнеса в Русия, пише още изданието. Разбира се, далеч невинаги всичко завършва, така, както се иска на прокуратурата, делата се бавят с години, а зрелищни полицейски удари довеждат до скромни резултати. Но основното послание е, че в Барселона и Мадрид знаят какви ги вършат тези хора и те са нежелани в страната.


Един от случаите е от 2014 г., когато доклад на прокурор Хосе Гринда разкрива как престъпната групировка "Измайловская" изпира парите си в Испания с помощта на Майкъл Чорни. "Сигурно сте чували страшни неща за мен. Вероятно ще чуете и още по-страшни", казва той за "Капитал" през 2017 г.


Структурата, в която той работи, е създадена преди близо 20 години. Тя е базирана в Мадрид и в нея работят тридесетина прокурори, като прокуратурата има звена и в други градове в Испания. Институцията разследва данъчни престъпления, длъжностни присвоявания, контрабанда, подкупи, измами през несъстоятелност, пране на пари, международна корупция и корупция. Кои дела отиват в спецпрокуратурата зависи от размера на злоупотребата, постовете, които разследваните заемат, и евентуалните данни за наличие на организирана група. По неин модел и с помощта на испански прокурори е създадена и антикорупционната прокуратура в Румъния.


Общото във всички случаи, които специализираната прокуратура разследва, е, че засягат наистина мащабни злоупотреби.


Започването на разследвания става със санкцията на главния прокурор. На въпрос дали звеното може да разследва главния прокурор на Испания в случай на корупционно поведение Хосе Гринда отговаря: "Не. За това има специална процедура и разследването се провежда от Върховния съд." Подобна процедура в България не съществува.


В звеното има няколко отдела. В първия работят данъчни служители, които имат достъп до всички масиви на данъчните. Защото независимо дали става дума за корупция или организирана престъпност, в крайна сметка винаги се опира до пари и е важно да има хора, които да могат да ги проследяват. В друг отдел работят финансови инспектори, които са специалисти по изразходването на публични средства - провеждането на обществени поръчки и тяхното изпълнение. В трети отдел са прокурорите.


Селекцията на кадри става по документи: "Всеки трябва да е доказан специалист в своята област", разказва Гринда, но подчертава, че ключово е интервюто с кандидата, което позволява да разбереш мотивацията на конкретния човек да работи това.


Структурата образува разследвания по различни данни, като сред тях са журналистически сигнали и сигнали от неправителствения сектор. В Испания не се интересуваме кой подава сигнала, а какво пише в него. Има редица критерии, които трябва се вземат предвид, за да разберем дали става дума за престъпно деяние. Трябва да проверим обективни факти, за да приемем, че един сигнал е достоверен, но в същото време не е опит за саморазправа, разказва испанският прокурор.


"Про Публика" описва още, че испанските власти са засили интереса си към руската мафия заради притеснения за националната сигурност, произтичащи от данните за намеса на Москва в движението за откъсване на Каталуня от Испания. Разговори с повече от 20 души от западни правоохранителни и разузнавателни органи, включително испански, както и преглеждането на хиляди страници съдебни документи и данни по следствието показват как се преплитат интересите на престъпници, шпиони, магнати и политици в Русия и чужбина. "Ако си важна фигура в руската мафия, не работиш сам. Винаги зад теб е сянката на разузнавателните служби", казва Хуан Руеда, бивш началник на испанската полиция, ръководил доста от разследванията.


Испания се оказва привлекателна за организираната престъпност от Източна Европа заради това, че има многобройни общности от чужденци - британците и германците са най-видими - благодарение на които в обществото не е необичайно да виждат нови заселници. Преживяващата до глобалната криза от 2008-2009 г. дълги години бурен възход испанска икономика има и енергични сектори на строителство, туризъм и финанси със скъпо платени адвокати и финансови консултанти, предоставящи изкушаващи възможности за пране на пари. Лесният достъп до офшорни зони като Андора, Кипър, Швейцария, Каймановите острови или Сейшелите само улесняват подобна дейност.


По това време испанската полиция е заета с други проблеми - баските терористи, латиноамериканските наркотрафиканти, ислямистката заплаха след атентатите на гара "Аточа" в Мадрид през 2004 г., когато загинаха 191 души, включително няколко българи.


Така тихомълком през 90-те години и началото на ХХI век се настаняват хора от Източна Европа и бившия СССР - за да вложат някъде пари, спечелени у дома по престъпен или съмнителен начин, да си защитят активите, да разширят дейността на групировки на бивши борци или боксьори и да правят услуги в чужбина на хора от стария комунистически елит или на новите корумпирани представители на властите в родината им.


Руеда споделя, че особеното за тези мрежи е, че те не вършат престъпления в Испания - те рекетират, крадат и убиват в собствените си държави, но не и тук. Затова опитите да ги свържат с наркоканали например се провалят - те не правят такива неща в Испания. В страната и в частност в Каталуня те перат пари през ресторанти, инвестиции в имоти, представят се за служители на големи руски компании като "Лукойл" в опит да открият 150 бензиностанции.


"ФБР експерт по руската мафия, който е обучавал испанската полиция през 2004 г., ги предупредил, че руските престъпни групировки използват сходен подход за проникване в страните от Източна Европа. "Казах им, че самото присъствие на руснаци е първата крачка в един цялостен процес", обяснява Робин Газауи. "Първо пристигат зад маската на известна легитимност, но целта им е да се инфилтрират в обществото. Те корумпират политици, съдии, полицаи, банки, бизнеса в различни градове. Докато осъзнаеш какво се случва, вече е късно."


Испанската и каталунската полиция и специалната прокуратура тогава тепърва се учат - да започнат да работят не само по документи, но и с подслушване, да убеждават съдиите по-бързо да им издават подобни разрешителни за спецсредства. Както и да се оправят сами - с колегите от страната, от която идват заподозрените, на практика не може да се работи и да им се има доверие. Там службите или отказват сътрудничество, тайно предават информацията от Испания на разследваните бандити или заличават от базите данни свидетелства за връзките и дейността им. Разбира се, за това получават пари от организираната престъпност - не само апартаменти или луксозни коли, но дори сметки за скъпи зъболекарски услуги.


Тази работа е трудна и опасна. Най-яркият пример е случаят с Александър Литвиненко, който през 2006 г. започва да сътрудничи на испанските служби в разследването на руски престъпни мрежи и да обяснява на испанците, че организираната престъпност и олигарсите в родината му са тясно свързани с държавата.


Хосе Гринда, за когото разказва "Капитал", е човекът, убедил Литвиненко да свидетелства от Лондон. За "Про Публика" той разказва, че "теорията му беше, че Путин и спецслужбите са превзели, манипулирали и интегрирали престъпните групировки". Скоро след това руснакът умря в мъки в британската столица, отровен с радиоактивен полоний. Британското разследване стига до изводи, че двамата нападатели са наети от Федералната служба за сигурност на Русия и вероятно операцията е одобрена лично от руския президент. "Приехме, че просто светът на руската мафия е такъв. Но е вярно, че този случай накара други хора да повярват, че този човек беше казал истината и затова сега е мъртъв", допълва Гринда.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама