Дончев за Алепу: Възможно е да има подпорна стена, но със сигурност има и хотел. Проверката свършва до дни

04.06.2020 / 18:20 1

Редактор: Александър Дечев

e-mail: alexander_dechev_petel.bg@abv.bg

Кадър: БТВ

Възможно е да има подпорна стена, но със сигурност има и хотел. Така вицепремиерът Томислав Дончев коментира предизвикалия силно обществено негодувание строеж на плажа Алепу. Компанията, стояща зад тези вече четири вдигнати етажа, твърди, че строи брегоукрепително съоръжение.

"Не съм разглеждал документите, но това, което виждат очите ми на всички снимки и изображения - възможно е да има подпорна стена, но със сигурност има и хотел. Това е видимо с просто око. Премиерът разпореди на ръководството на ДНСК да се запознаят със ситуацита лично на място и се надявам когато пред очите ми са не само документите, но и това, което виждат и могат да пипнат, да ни осветлят относно тази ситуация - какво е съоръжението, защото може би брегът, убеден съм, че има нужда от укрепване , но как се комбинира подпорна стена и хотелско съоръжение за мен е сложен въпрос, на който не мога да ви отговоря в момента. Сложен е от гледна точка на законодателството", каза той в предаването "Лице в лице" по БТВ.

Запитан чия отговорност е, Дончев отговори: "Не мога да ви отговоря каква категория обект е, за да получите категоричен отговор каква е ролята на общината, каква е ролята на РДНСК. Защото обектите от различна категория се контролират от различни служби. Няма нарушение само на "Натура". Тука в случая говорим за разрешително за строеж - какъв тип обект, дали има отделни разрешителни за строеж за подпорна стена или хотел или това по някакъв начин интегрира го в един обект. Не мога да ви отговоря на този въпрос. Проверката ще завърши до дни. Това е горещ обществен казус и не можем да си позволим да чакаме седмици".

Той даде коментар и ситуацията с парното. "Цената на парното няма да стане по-висока. Д-р Иванов имаше брифинг днес следобед и отбеляза, че цената всъщност ще падне. Цената на парното не е само газ, там има и труд, и други разходи. Каквито и критики да е имало по отношение на дейността на КЕВР, едно е безспорен факт - в този мандат неговата независимост е стандарт. Премиерът беше длъжен да реагира, защото някой трябваше да отговори на гражданите защо трябва да се вдига парното, щом цената на газа пада", каза Дончев.

"Опасността от Ковид не е свършила. Макар и да е малък, имаме брой заболели. Трябва да бъдем внимателни", добави той.

Вицепремиерът даде коментара си и за намаленото ДДС на книгите и хотелите. "Ако разговорът беше останал на нивото на ресторантьорските услуги, той може би имаше смисъл, защото тук представителите на бизнеса бяха честни. Никой от тях не каза - ние искаме редуцирана ставка на ДДС, за да направим храните по-евтини. Те бяха честни и казаха - ние искаме това като мярка за подкрепа на бизнеса, който наистина страда, вследствие на ограничителните мерки. И неговата работа няма как да бъде възстановена от веднъж дори пандемията да замине. Те са загубили обороти за повече от 2 месеца. Няма как същият обем клиенти да има. Това бе коментирано като мярка за подкрепа на бизнеса, и то временна. Лошото е, че оттук нататък става една дискусия, където всеки бранш, всеки производител и т.н ще могат да вадят аргументи по същество солидни. Доказано е следното, и то е световен опит - че диференцираните ставки на ДДС са по-скоро лоша практика, те усложняват данъчната система, дават шанс за злоупотреби, което ние не желаем.

И второто , което е доказано от други държави, които са намалявали ДДС, е , че обичайно това не се отразява на цената на стоката и на услугата. Тоест потребителят не печели от това. Затова съм принципно против. Данъчната система в България за повече от две десетилетия е доказала, че е добра, балансирана, не товари гражданите прекалено много. В същото време позволява на държавата да събира минимум ресурс, който й позволява да осъществява всички публични политики. Няма нищо лошо в дебат дали нещо не трябва да се промени в данъчната система, но оттук нататък ще има вълна от искания на всички браншове. Трябва да си отговорим и на сложния въпрос - ако ние редуцираме и намаляваме приходите в държавата, как това го съчетаваме с усещането и желанието на всички държавата да харчи повече, включително за социални и антикризисни мерки. Защото да напомня, че държавата е в ролята на разпределител на това, което е събрала от всички. Това не е мярка, предложена от правителството. Редуцираното ДДС за ресторантьорите беше предложено от самия бранш на поредица от срещи. След дълги разговори и тази мярка се комбинира с други мерки, където правителството е осигурявало форми за подкрепа за гражданите и бизнеса. По "60/40" държавата дава живи пари безвъзмездно, с което помага на предприемачите да плащат една значима част от възнагражденията на работниците и за това до края на годината ще бъдат изхарчени 1,5 милиарда лева. Тя беше удължена преди няколко дни, ще съществува толкова, колкото е необходима и е безвъзмездна мярка", коментира той в студиото.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
4
0
kris (преди 3 години)
Рейтинг: 340059 | Одобрение: 54584
Може и да греша, но нямаше ли закон за 100 метрова държавна земя отстояща от морето и какво търсят частните нехранимайковци в близост, подлежаща на съдебни наказания и разследване....?? Докога ще ограбват държавата и ще ни правят на маймуни....??
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама