Доц. Гарнизов: Министър Ангелов не сте прав, че всички сме сбъркали. Някои сбъркаха повече

11.12.2020 / 16:30 1

Снимка МС

България води класациите по смъртност от Ковид в Европа и търсенето на отговора защо така стана тепърва ще се изяснява.

Доц. Васил Гарнизов, преподавател по антропология в Нов български университет, участва днес с доклада си "Опитомяване на епидемията" в конференцията "Извънредното положение: Понятия, практики, политики", която се провежда онлайн днес. Преди началото й той коментира темата по БНР.

От началото на пандемията насам глобалното лидерство се лашна от банализирането и успокояването на общественото мнение към крайната несигурност, а човешките същества са така устроени, че не могат да живеят в несигурност. Инстинктивно като индивиди и групи се опитваме да опитомяваме несигурността.

Когато се появиха първите данни и слухове, че нещо се случва в далечен Китай, първоначалната реакция на глобалното лидерство, примерно на Световната здравна организация, беше - това е далече, не е страшно, а и Китай е различен, Китай вече е открит, в Китай имат опит от предишните епидемии и са готови да се справят. Това са неща, които не ни засягат или ако ни засегнат, ще бъдат като леко грипче.

След което изведнъж се оказа, че това описание на наближаващата беда е било крайно неадекватно, и се отиде в друга крайност - дълбока несигурност - не знаем какво се случва, как се предава, колко е смъртоносно, нямаме лекарства, нямаме ваксини.

Да се научиш да живееш с вируса е една от формите на неговото опитомяване.

Най-големите опитомители на вируса не са вирусолозите, не са лабораториите, а обикновените хора, които трябва да превъртят въображението си, личния си опит, историческия си опит, груповия си опит и да намерят място - някаква клетка в ума си, където да разположат онова, което идва. На тази основа лекарите по съвсем друг начин продължават това опитомяване.

Когато глобалното лидерство се провали с опитомяването на вируса, изведнъж много силно се вдигна тежестта на националните и на локалните власти. Всяка национална култура отговори по свой особен начин. Например разликата между централизираната реакция на Франция и САЩ, където пандемията преминава без единна система на затваряне и ограничения, а споровете за тях белязаха цялата предизборна кампания за президент.

България на този фон в началото поради несигурност сметна този див вирус да го опитоми и впрегне по най-радикалния начин - с много тежки мерки на затваряне, включително блокади на градове.

Хората изтърпяха, след което два месеца и половина по-късно българското правителство отиде на съвсем другия край - вече сме го опитомили този вирус, вече ще живеем с него, тръгвайте да си водите спокойно всекидневния живот.

Докато есента отново ни напомни, че сме далече от това технически да опитомим вируса. И сега пак - колебаха се, колебаха се и накрая въведоха нещо междинно. Поне не затвориха парковете и градинките и поне не блокират градове.

Сбърка политическият елит, който взимаше решения. Не съм съгласен с позицията на министъра на здравеопазването, че всички сме сбъркали. Не сме сбъркали всички. Някои сбъркаха повече.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
2
Голям праз (преди 3 години)
Рейтинг: 38586 | Одобрение: 6561
Бъдете сигурни, че знам как точно да се ритне топката в даден момент, каква точно извивка на гласа и тошно в кой момент да я направя, но ..... пред телевизора!!!На "първа линия" е различно!!!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама