Доц. Гломб: Омикрон заразява повторно, ваксинацията е належаща

29.11.2021 / 11:45 3

Кадър БНТ, архив

Омикрон е в пъти по-заразен от вече доказано силно заразния Делта вариант. „За момента няма данни вариантът да заобикаля ваксиналния имунитет. Нужно е време обаче да получим всички факти. Вариантът е в графа „будещ безпокойство“, защото поради изключителната му заразност може да се предположи, че ще се превърне във водещ“. Това заяви  доц. Николаева-Гломб пред Bulgaria ON AIR.

„Имаше варианти – Мю, Ламбда, които не просъществуваха дълго. Естественият подбор ги маргинализира. Не знаем какво ще стане, това е вариант, който ние познаваме от няколко дни“, добави тя.

Вирусологът не изключи вероятността преболедувал с Делта вариант да се зарази с Омикрон.
„Натрупал е повече от 50 мутации в целия си геном и немалък брой от тях са разположени именно в шипчестия (spike) протеин, в рецептор-свързващата му част, в част, която се разпознава от антителата и в част, която спомага за по-бързото му разпространение“, изброи доц. Николаева-Гломб и увери, че мутациите все пак са очаквани.

„Те настъпват, защото вирусът е принуден да живее в различни условия на околната среда. От един гостоприемник до друг – това са различни вселени за вируса и той посреща тези предизвикателства, създавайки мутации“, поясни вирусологът.

Според нея първите данни за смъртността от Омикрон са окуражителни – клиничната картина остава непроменена.
„Но Южна Африка е млада държава, средната възраст е по-ниска от нашата и не могат да се дадат статистически значими данни за това какво се случва с възрастното население“, изтъкна тя.

Положителна характеристика на новия вариант е, че PCR тестовете успяват да засекат една от мутациите му, стана ясно от думите на доц. Николаева-Гломб.

„Омикрон има мутация, която стандартните PCR тестове успяват да засекат. При един тест се гонят три линии и ако са налични, може да се каже, че пациент е със SARS-CoV-2. При Омикрон една от линиите отпада“, посочи вирусологът.

Доц. Николаева-Гломб обясни и разликата между вариант и щам.
„Омикрон все още се нарича вариант и се надявам това да остане така, защото ако отиде до щам – това означава, че се връщаме в изходно ниво. Щам е, когато имунната ни защита не може да го разпознае и трябва да се бори наново“, отбеляза тя.

Вирусологът призова българите да си поставят и противогрипна ваксина, защото по думите ѝ ни очаква силна грипна вълна.


 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
0
Нане (преди 2 години)
Рейтинг: 29823 | Одобрение: 5228
Гнусен вампир със платено съчинение що не ги арестуват за говорене за сплашване ЮАР казаха че минава леко
1
0
142006 (преди 2 години)
Рейтинг: 6856 | Одобрение: -124
НИКОЙ НИЩО НЕ Е ДОКАЗЪЛ.ВЛЕЗ И ЧЕТИ МАЛКО ИНФОРМАЦИЯ НЕДЕЙ ДА ВСЯВАШ ПАНИКА И ДА СЕ БЛЕЩИШ.
2
0
Чичкото (преди 2 години)
Рейтинг: 81735 | Одобрение: -4765
Затваряйте още от сега България Докато вирусът не е влязъл Изборите минаха Правителство може да се състави и по видеоконферентна връзка Парламент също Хотелите са празни Заведенията са фраш и всички са с маски ха ха ха  Там знаем кои ходят Не и тези които стават в 6 00 за да тръгват за работа Ще имате ли куража да го направите В Австрия го направиха без да питат ЕС 
Истината преди всичко

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама