Доц. Мангъров: При коклюш се скъсваш да кашляш, че чак очите ти изскачат

22.04.2024 / 17:49 0

Редактор: Юлия Георгиева, кадри бТВ

Коклюшът беше очакван. В САЩ в началото на 90-те години беше въведена безклетъчната ваксина за коклюш с високо ваксинационно покритие, но въпреки това години по-късно те имат епидемия от коклюш. Същото се наблюдава и у нас. Тук тази ваксина се използва от около 15-16 години и това, което става тук не се дължи на недостатъчното ваксинално покритие. Основното е, че тази безклетъчна ваксина има един органичен дефект. Тя е създадена в края на 70-те години, въведена е 10 години по-късно и едва през 2014 година се установавя, че хората, ваксинирани с нея не се разболяват, но това не им пречи да се заразяват и да разпространяват инфекцията. 

Това коментира пред бТВ доц. Атанас Мангъров. 

Т.е. тази ваксина не създава колективен имунитет и там е разковничето, подчерта той.

Не се връщаме към старата ваксина, защото е създадена през 30-те години на миналия век и тя представлява целия коклюшен бактерий, направен на салата, който се инжектира. Тя има доста странични действия. Като се напарви, има болка на мястото на убождане, отток, зачервяване, общо неразположение, стига се дори до гърчове, но тя даваше много добър имунитет върху лигавиците, което не позволява на хората да се заразяват и разпространяват инфекцията, обясни той.

Освен това тя имаше много продължително действие - десетки години. Докато тези безклетъчни ваксини са взети само активните съставки на коклюшния бактерий. Има по-малко странични действия, но и изветрябва много по-бързо - за 3-4 години. Другото нещо, което бе установено едва през 2014 година, че бабуините, които са инжектирани с тази ваксина, не се разболяват от коклюш, когато се здаразяват, но могат да го разпространяват. Едва тогава се установи този недостатък, посочи доцентът. 

Бях дежурен вчера и само за вчера сме приели в детското инфекциозно отделение поне десетина деца с коклюш, но какво е това заболяване. Това е едно заболяване, при което човек се скъсва да кашля и му няма нищо друго. Просто кашля, та се къса. изскачат му очите и си ги намества, да не му паднат. За да влезе едно дете в болница, то трябва да кашля до такава степен, че да се задушава, да спира да диша. Нито едно от тези, които идват, не е в такова състояние. Много по-добре е да си кашля вкъщи, отколкото да идва в болницата. Другото неприятно при коклюша е, че антибиотичното лечение нито тежестта, нито продължителността на заболяването. Много хора си мислят, че като пият антибиотици, ще им мина по-бързо, не е така. Лечението е полезно само за околните - болния да не разпространява заразата сред другите, коментира той.

Починалите деца бяха бебета, които са недоносени новородени. Така че родителите да не си събират бебенцата с други хора, защото могат да ги заразят. Допреди 4-5 г. основна тема на всички конгреси по детски болести беше стратегията на Кошпула. Според нея всички хора около новороденото трябва да се ваксинират срещу коклюш, за да не го заразят, тъй като то е твърде малко за ваксина. Да, но се оказа, че тези, които са ваксинирани от новите ваксини, могат да разпространяват болестта, така че е абсолютно безюсмислено и така тази стратегия беше отхвърлена, коментира той.

Малките деца да не се събират с много хора. Бременните е добре да се ваксинират срещу коклюш. Новородените като навършат 2 месеца трябва да се ваксинират максимално бързо срещу коклюш, а не да се чака, посъветва той.

Това, което ние даваме при бебетата, е фенобарбитал, за да спят повече и да кашлят по-малко. Това не е лечебно, но с него облекчаваме положението. Тези лекарства срещу кашлица в аптеката са само за успокоение на разтревожени майки, никаква полза няма от тях. Просто като имаш коклюш , си кашляш дълго и продължително, посочи той.

 

 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама