Доц. Маргарита Бакрачева: Мутафчийски играеше ролята на лошия вестоносец
Когато имаме нещо ново, необичайно, непознато, тогава се нуждаем от категорично заявена позиция. Това е особено потребно, ако самите ние сме объркани и неориентирани. С това до голяма степен може да се обясни скокът на доверие у членовете на Националния оперативен щаб и другите фигури, които вземаха решение за извънредното положение и за предпазните мерки срещу короноавируса.
Това обясни пред Радио София доц. Маргарита Бакрачева, прeподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и лектор по интернет и медийни комуникации, психология на личността, социална психология, трудова, организационна и консултативна психология.
Промените в степента на доверие пък може да се обяснят с противоречивите информации, както и различното изпълнение на мерките от различни хора, пише bnr.bg.
В ситуации на страх реакциите са полярни.
Бакрачева отбеляза различното поведение на семействата с деца и на хората, които продължиха да ходят на работа.
Ген. Мутафчийски играеше ролята на лошия вестоносец. Пародийният образ показва едно благосклонно отношение към лицето на проблема с вируса. Критичността и острите реакции дойдоха с течение на времето, от продължителността на мерките и от съмненията във фактите, допълни доц. Бакрачева.
„Изследванията ни показаха, че у нас хората предпочитаха български източници, но се получи пренасищане с еднотипна информация. Търсеше се отговорност на всички нива, не – в неадекватните мерки, порицанията подриваше доверието.“
По думите на психоложката изводите, които ще си направим от изпитанието, много зависят от начина, по който ще излезем от него.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!