Доцент от БАН: Идеите за надценките и спекулата са репресивни
Редактор: Юлия Георгиева, кадър БНТ
Еврото е параван, зад който се крият някакви други икономически интереси. Инфлацията ще я укроти конкуренцията и повече информация. Цените сега не се вдигат спекулативно. Плодовете и зеленчуците поскъпват по обективни, климатични причини, заради измръзванията. Има и изкривен пазар, няма къси вериги - от производителя до потребителя.
Това коментира пред БНТ доц. Огнян Боюклиев от БАН.
Прекупвачите, изкревиня пазар, липсата на къси вериги - това вдига цените. Няма и информация. Понятието спекула не е описано в нито един стопански закон. Отваряме търговския речник и виждаме, че означава да купиш нещо по-евтино и да го продадеш по-скъпо. Ама същото пише и за търговията. Нито една страна с изключение на Унгария няма опит за въвеждане на таван на цените, коментира той.
Като казваш "български продукт" трябва да обясниш точно какво е български продукт. Разфасоването и препакетирането български продукт ли е?, посочи той.
Трябва да има дефиниция на спекула, на това какво е български продукт. В противен случай мерките, които се предвиждат в законите, които се предлагат, са тоталитарни, посочи доцентът.
Ти ако отидеш в някакво малко магазинче, някакво павилионче и му направиш 10 проверки, го унищожаваш. Касовия му апарат е вързан с НАП, ако там има проблем, да му правят проверка, но не както е в предложените закони, посочи той.
Този закон за въвеждане на еврото си е чист закон - бухалка, категоричен е той.
В Унгария въведоха тавани на цените, за да изгонят чуждите вериги и близките до властта да ги вземат, това е цялата работа. Ако искаме и ние да станем като Унгария, тогава да се приемат всички тези закони, обобщи той.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

0
4
