Драма и празник на "Олимпико" в последния мач на Тоти за Рома

28.05.2017 / 21:38 0

Отборът на Рома победи с 3:2 Дженоа на "Олимпико" в последния 38-и кръг от Серия "А". Двубоят бе последен за дългогодишния капитан на "вълците" Франческо Тоти за родния му клуб.

Срещата беше важна за столичани, които успяха да се преборят за второто място в крайното класиране. Това обаче не стана лесно. Пиетро Пелегри даде аванс на "грифоните" в резултата още в 3-ата минута, а Един Джеко изравни в 10-ата. В 74-ата Даниеле Де Роси изведе "джалоросите" напред, но 5 минути по-късно Дарко Лазович направи резултата 2:2. Едва в последната минута резервата Диего Пероти вдигна на крака тифозите на Рома и донесе важната победа на клуба от Вечния град. Рома завърши сезона в Серия "А" на второ място с 87 точки - 4 по-малко от шампиона Ювентус. С 86 точки на третата позиция остана Наполи, който ще играе в квалификационната фаза на Шампионската лига, докато Рома влиза директно в групите. Тимът на Дженоа пък вече си бе осигурил оставането в италианския елит и през следващия сезон. "Грифоните" финишират на 16-о място с 36 точки, пише Sportal.bg.

Преди началото на срещата имаше минута мълчание в памет на починалия преди няколко дни бивш италиански рефер Стефано Фарина.

Мачът започна лошо за Рома, след като още в 3-ата минута домакините получиха гол във вратата си. Пиетро Пелегри бе изпуснат от отбраната на "вълците", а стражът Войчех Шчесни не успя да отрази удара му и "грифоните" поведоха с 1:0 в резултата.

В 9-ата минута гостите отново застрашиха сериозно вратата на Рома, а секунди по-късно Един Джеко изравни. Босненският нападател получи пас отляво в наказателното поле на гостите и уцели греда, топката обаче се върна право при него и той успя да я добави в мрежата - 1:1.

Още в началото на мача тежка контузия получи левият бек на Рома Емерсон Палмиери, като в 18-ата минута той бе сменен от Марио Руи.

В 20-ата минута Джеко пропусна чудесен шанс да изведе "вълците" напред. Той получи извеждащ пас и изскочи очи в очи с Еудженио Ламана, но стражът спаси. Секунди по-късно и Стефан Ел Шаарауи можеше да направи резултата 2:1, но "Малкия фараон" не уцели вратата на Дженоа от отлична позиция. В 35-ата минута Ел Шаарауи проби отляво и опита шут по земя, но не затрудни Ламана.

В 54-ата минута Тоти най-сетне се появи в игра, сменяйки неубедителния днес Мохамед Салах.

Играчите на Лучано Спалети търсеха гола, но резултатът си оставаше непроменен. Така се стигна до 74-ата минута, когато Джеко получи топката в наказателното поле на гостите и я върна назад към Даниеле Де Роси, а опитният халф с прецизен удар я изпрати в мрежата зад Ламана.

В 79-ата минута обаче грешка на защитата на Рома и вратаря Шчесни позволи на Дарко Лазович след центриране отляво да изравни резултата с глава, след като полският страж на домакините не прецени добре ситуацията и увисна.

Почти веднага след гола гостите пропуснаха прекрасен шанс за нов гол, като Лазович уцели греда.

Все пак, в 90-ата минута резервата Диего Пероти зарадва "Олимпико" с решаващ гол за 3:2. След центриране от фаул Джеко свали топката с глава за аржентинеца и той отблизо опъна мрежата зад Ламана.

"Вълците" удържаха победата без особено напрежение, а след края на мача Тоти, придружен от съпругата си Илари Блази и децата им, направи почетна обиколка на стадиона, поздравявайки развълнуваните фенове на Рома.

Мачът вероятно ще се окаже последен и за наставника Лучано Спалети начело на Рома, тъй като се очаква гологлавият специалист да поеме Интер от новия сезон. На "Олимпико" пък се очаква да дойде треньорът на Сасуоло Еузебио Ди Франческо, бивш играч на "вълците".