Думите на Путин към България на връх Шипка през 2003 г.

21.02.2016 / 11:46 10

Снимка Булфото

Напоследък в интернет все по-често се появяват измислени новини и изказвания от името на Владимир Путин към България. Днес дори бе тиражирана непотвърдена информация, че той щял да посети родината ни на 3-ти март. Разбира се, последва вълна от одобрение в интернет. Вероятността да се случи такава визита в този момент изглежда минимална, но малцина си спомнят, че преди 13 години Путин наистина бе в България на 3-ти март. 

Ето как се обърна тогава той към българите:

"Да живее България! Уверен съм, че руско-българското взаимодействие ще даде значим принос за развитието на единна, процъфтяваща и независима Европа." Това заяви руският президент Владимир Путин на връх Шипка в словото си по повод националния празник на България

Най-важно е да се подобрява благосъстоянието на народа, напомни в краткото си слово в подножието на историческия връх Шипка руският президент Владимир Путин. 

Руският президент призова съвременните политици на двете страни да продължат достойно делото на руските войници и българските опълченци отпреди 125 години, предаде БНР. 

Ето и репортажът от 2003 г. на вестник "Сега":

"Да живее България! Уверен съм, че руско-българското взаимодействие ще даде значим принос за развитието на единна, процъфтяваща и независима Европа." Това заяви руският президент Владимир Путин на връх Шипка в словото си по повод националния празник на България. 

Тържеството на историческия връх, в което участваха двамата президенти, бе кулминацията на честванията за 125-годишнината от освобождението на България. Владимир Путин е първият руски държавен ръководител, който след 39 г. участва в тържествата на Шипка.

Честването започна с 30 минути закъснение заради мерките за сигурност около руския гост. Военен хеликоптер Ми-17 с Путин на борда кацна в 12 часа ч. на площадка близо до подножието на Шипка. Час преди това президентът Първанов, който кацна с правителствения хеликоптер Ми-8, прие почетната рота.

След него Путин отново поздрави гвардейците на български със "Здравейте, гвардейци!".

5 бойни вертолета охраняваха полета на Путин до Шипка. Разстоянието от хеликоптерната площадка до площада под паметника руският президент измина с брониран джип. В подножието на върха руският президент бе посрещнат с веещи се български и руски знамена и скандирания. На церемонията присъстваха още шефът на НС Огнян Герджиков, депутати, началникът на Генщаба ген. Никола Колев, дипломати, представители на местната власт от региона, лидерът на БСП Сергей Станишев, депутати от НДСВ. 


Липсваха представители на СДС и ДПС


Тържеството почна с изпълнение на одата на Иван Вазов "Опълченците на Шипка" от актьора Богомил Герасимов. Пред официалните гости и около 200 граждани, допуснати от полицията до историческия връх, Путин цитира стиха на Христо Ботев "Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира". "За да сме достойни на предците си, сме длъжни да поддържаме и укрепваме отношения на братска дружба, белязали през вековете отношенията между Русия и България", каза Путин. Не бива да се забравя, че главното в двустранното взаимодействие е да се подобри стандартът на живот на българския и руския човек, добави той.

"Русия не само ни освободи. С безценната помощ на Русия, която по това време имаше своите много сериозни вътрешни проблеми, бяха изградени новите български институции, бе изградена и утвърдена новата българска държавност", каза в речта си президентът Първанов. "Никога няма да забравим, че Русия жертва в тази война за освобождението ни десетки хиляди свои воини, между които много офицери. Никога няма да забравим, че българската земя е пропита с руска кръв", добави той. 3 март е своеобразен водораздел между 2 епохи в развитието - тази на робството и тази на самостоятелен политически живот, подчерта Първанов. Той определи визитата на Путин у нас като нов етап на българо-руските отношения, които са европейски отношения на взаимно уважение, добронамереност прагматизъм. 

След речите Путин и Първанов се изкачиха с коли до паметника-костница, поклониха се пред саркофага и положиха венци. Двамата не изкачиха 894 стъпала до върха от съображения за сигурност.



2 часа по-рано княз Димитрий Романов поднесе първия венец 



пред храм-паметника на Шипка. Князът и съпругата му Дорит, които са у нас по лична покана на премиера Сакскобургготски, се качиха на върха сами, придружавани от представител на протокола на МС. "Это наший", каза княз Романов, като се доближи до скулптурата на руския воин в костницата и сведе глава. Предците на княза са участвали в Руско-турската освободителна война. 

Единици бяха допуснати до цялостно реставрирания с пари на руската Балтийска строителна компания храм-паметник "Рождество Христово" в град Шипка. Там в присъствието на Путин и Първанов старозагорският митрополит Галактион отслужи заупокойна литургия в памет на загиналите на Шипка воини. На панихидата бе и патриарх Максим. 

Руският президент Владимир Путин и наследникът на императорското семейство княз Романов се видяха за няколко минути в храм-паметника в гр. Шипка. Те се ръкуваха и се поздравиха почтително, после се подписаха един под друг в книгата за почетни гости на храма. В криптата бе и премиерът Симеон Сакскобургготски. 

Там княз Романов бе представен на българския президент Първанов, с когото също размениха няколко думи. После князът обядва в казанлъшкия манастир с част от Св. синод. Днес Романов и съпругата му ще посетят дом за изоставени деца от 1 до 6 г. в Благоевград и ще ги дарят с мартеници, сладкиши и дрехи, после ще разгледат Рилския манастир.


 Мнозина не стигнаха до Шипка

Много граждани, желаещи да присъстват на тържествата под връх Шипка, не успяха да го направят заради мерките за сигурност, наложени от полицията. Заради строгия пропускателен режим хората от над 10 автобуса от Габрово, Казанлък, Дряново и Велико Търново не бяха допуснати до площада под Шипка. Всички трябваше да минат през скенери, но те бяха недостатъчно. Извиха се дълги опашки, охраната не успя да провери всички. Полицаите не пускаха лични автомобили.

Щом разбра за конфуза и че на площада под връх Шипка няма да се съберат достатъчно хора, шефът на ДНСП ген. Василев разпореди да пускат всички желаещи. Но мероприятието вече бе към края си.


Владимир Путин поднесе венец от червени карамфили и бръшлян пред мемориалния комплекс "Бранителите на Стара Загора". Охраната му с труд преодоля хилядното множество, излязло да поздрави госта с възгласи "Дружба" и "Добро пожаловать!". 

Путин благодари на Първанов, че българите свято съхраняват спомена за героизма на руските воини и опълченците ни, загинали на това място през юлските боеве на 1877 г. За посрещането на госта почетна рота от II лека пехотна тунджанска бригада изнесе на някогашното бойно поле копието на прочутото Самарско знаме. После Путин и Първанов отпътуваха за София на борда на правителствен хеликоптер.

Часове преди началото на церемонията снайперисти от НСО заеха позиции в подножието на 50-метровия барелеф, изобразяващ стилизираното Самарско знаме. Над 600 униформени и цивилни полицаи образуваха непробиваем кордон около някогашната Чадър могила в Стара Загора.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама