Два пъти повече българи предпочитат да останем в ЕС и НАТО пред съюз с Русия и Беларус

30.06.2022 / 10:27 8

Кадър ИОО

Въпреки че България е страната с най-голяма подкрепа за Путин в ЕС, но процентът на подкрепящите политиката на Кремъл е два пъти по-малък от българите, предпочитащи ЕС и НАТО.

На фона на очертаващото се ново разделение в Европа след началото на руската инвазия в Украйна близо два пъти повече българи биха предпочели страната да бъде в съюз с НАТО и ЕС, отколкото са тези, които биха избрали съюз с Русия. В рамките на национално представително изследване на общественото мнение, проведено на терен в периода 6-16 юни 2022 година от „Алфа Рисърч“ по поръчка на Институт Отворено общество – София, над 39% от анкетираните заявяват, че България трябва да се позиционира в съюз със страните от НАТО и ЕС в случай на ново разделение в Европа подобно на това от времето на Студената война. За съюз със страни като Русия и Беларус се обявяват 23% от запитаните, а близо 7% биха предпочели друг вариант на поведение на страната. Хората, които не могат да преценят или не отговарят на въпроса, са близо 31%, посочва Институт Отворено общество.

Привържениците на съюз с НАТО и ЕС представляват най-голям дял от анкетираните във всички възрастови групи. Подкрепата за подобен съюз сред младите и активните е по-силно изразена, като достига 41% (срещу 14% за съюз с Русия) сред хората на възраст между 18 и 30 година и до 46% сред тези на възраст между 31 и 40 години (срещу 17% за съюз с Русия). От хората на възраст между 41 и 50 години 41% са за съюз с НАТО и ЕС, а 24% предпочитат съюз с Русия. Сред по-възрастните подкрепата за западната ориентация на страната намалява, но продължава да е по-голяма от тази за съюз с Русия. 35% от анкетираните на възраст между 51 и 60 години, както и сред тези над 61 години се изказват в подкрепа на съюз с НАТО и ЕС срещу съответно 23% (в групата 51-60 години) и 31% (в групата над 61 години) предпочитащи съюз с Русия.

Привържениците на съюз с НАТО и ЕС доминират сред симпатизантите на четири от осемте политически партии, които през юни 2022 година получават подкрепата на над 4% от заявилите готовност да гласуват на парламентарни избори.

Партиите с доминиращи нагласи сред избирателите за съюз с НАТО и ЕС са:

Демократична България (96% от симпатизантите са за съюз с НАТО и ЕС, 0% са за съюз с Русия)

Продължаваме промяната (68% от симпатизантите са за съюз с НАТО и ЕС, 14% са за съюз с Русия)  

Има такъв народ (65% от симпатизантите са за съюз с НАТО и ЕС, 13% са за съюз с Русия)  

ГЕРБ (58% от симпатизантите са за съюз с НАТО и ЕС, 12% са за съюз с Русия)  

Партии с доминиращи нагласи сред избирателите за съюз с Русия са:

БСП (21% от симпатизантите са за съюз с НАТО и ЕС, 56% са за съюз с Русия)

Възраждане (17% от симпатизантите са за съюз с НАТО и ЕС, 49% са за съюз с Русия)

Български възход (25% от симпатизантите са за съюз с НАТО и ЕС, 38% са за съюз с Русия)

Сред привържениците на ДПС доминира групата на хората, които не могат да преценят или не дават отговор – 48%, докато близо 23% се изказват в подкрепа на съюз с НАТО и ЕС, а 21% са за съюз с Русия.

Колебаещите се доминират и в групата на анкетираните, които не са решили за кого ще гласуват (47% не могат да преценят или не дават отговор, 33% са за съюз с НАТО и ЕС, а 14% са за съюз с Русия), както и в групата на тези, които заявяват, че няма да гласуват (42% не могат да преценят или не дават отговор, 24% са за съюз с НАТО и ЕС, а 26% за съюз с Русия).

Цитираните данни са от национално представително изследване на общественото мнение, проведено сред пълнолетното население на страната през периода 6-16 юни 2022 година по метода на пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на респондентите. Респондентите са подбрани чрез двустепенна стратифицирана извадка по регион и тип населено място с квота  по признаците пол, възраст и образование. Проведени са 1000 ефективни интервюта. Максимално допустимо стандартно отклонение на национално ниво при 95% гаранционна вероятност: +/-1.58% при 50-процентен дял. Изследването на терен е проведено от „Алфа Рисърч“ в рамките на проект финансиран от Институт Отворено общество – София.

Данните са публикувани в рубриката „Факти и данни“ на страницата на Институт Отворено общество – София в интернет. В тази рубрика обикновено се публикуват акценти или данни по конкретни въпроси, които често са част от изследвания, които имат по-широк обхват.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
5
2
Чичкото (преди 1 годинa)
Рейтинг: 81735 | Одобрение: -4765
Колко ли са платрили на Алфа Рисърч за тази анкета
Истината преди всичко
4
5
danx12n (преди 1 годинa)
Рейтинг: 14221 | Одобрение: 3021
Ами войните ги разпалват твоите преатели америкамците бе, Джавелинчо. 🙂 А уродливото НАТО недей да го хвалиш. 2022 г. сме, от много отдавна има не едно или две доказателства и разкрития за истинското лице на НАТО. 🙂 Италианският неофашист и таен агент на "Гладио" - Винцигуера, осъден за бомбен атентат през 1972 г. в гр. Петеано, при който загиват трима карабиниери, дава през 1990 г., по време на мащабните разследвания срещу престъпленията на "Гладио" /паравоенната стриктура на НАТО/следните емблематични показания за дейността на тази секретна терористична организация на НАТО: „…Трябваше да атакуваме цивилни – мъже, жени, деца, невинни и непознати, все хора, които стоят встрани от политическата игра… Причината за това бе проста. Атентатите трябваше да накарат италианците сами да искат от държавата повече сигурност. Тази политическа логика е в основата и на всички тези атентати и кръвопролития, които в бъдеще ще останат неразследвани и за които няма да има осъдени, защото държавата не може да изрече присъда срещу самата себе си…“  
"𝗲𝘂𝗿𝗼𝗮𝘁𝗹𝗮𝗻𝘁𝗶𝗰 𝗳𝗿𝗲𝗲𝗱𝗼𝗺 𝗮𝗻𝗱 𝗶𝗻𝗱𝗲𝗽𝗲𝗻𝗱𝗲𝗻𝗰𝗲 𝗮𝗿𝗲 𝗲𝘅𝗽𝗲𝗻𝘀𝗶𝘃𝗲 𝗽𝘂𝗿𝘀𝘂𝗶𝘁𝘀 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝘂𝘀𝘁 𝗯𝗲 𝗽𝗮𝗶𝗱 𝗲𝘅𝗽𝗲𝗻𝘀𝗶𝘃𝗲𝗹𝘆" - обясни робовладелецът на освободения роб, докато му прибираше къшея хляб от ръцете
4
2
ПраБългарин (преди 1 годинa)
Рейтинг: 62214 | Одобрение: -28356
Преди 44г кофти ли ни е било?
2
5
Джавелин (преди 1 годинa)
Рейтинг: 1292 | Одобрение: -1568
България няма никакво бъдеще извън съюз и никога не е имала. Копейките да спрат да ни тикат към нова Балканска война и катастрофа. България е водила независима външна политика в мирни условия точно 5 години от Независимостта през 1908 година до катастрофите през 1913 година. Ето ви назависими страни около нас без отрбанителни съюзи - Сирия, Сърбия, Босна, Грузия, Армения, Азербайджан, Украйна. Войните се водят в периферните страни. Излезем ли от НАТО първата война на България ще е с Турция, че може и с Македония
„Като народ ние можем да се гордеем, че всичките ни народни деятели и патриоти: Г.Раковски, Л.Каравелов, В.Левски, Хр.Ботйов, А.Кънчев, П.Волов, Г.Бенковски и проч., са биле против официална Русия. Никога те не са апелирали към нея, защото са знаяли, че нейний камшик повече боли от турския“
4
6
danx12n (преди 1 годинa)
Рейтинг: 14221 | Одобрение: 3021
Баси малоумната и манипулативна анкета с цел пропаганда. С умишлено вмъкнат въпрос "съюз с Русия и Беларус". 🙂 Правилният въпрос е на негово място е: Искат ли българите да са в тоя двуличен пълен с лицемерие и фашизъм смърдящ на лайна Европейски съюз и инструмент на НАТО/Американците?
"𝗲𝘂𝗿𝗼𝗮𝘁𝗹𝗮𝗻𝘁𝗶𝗰 𝗳𝗿𝗲𝗲𝗱𝗼𝗺 𝗮𝗻𝗱 𝗶𝗻𝗱𝗲𝗽𝗲𝗻𝗱𝗲𝗻𝗰𝗲 𝗮𝗿𝗲 𝗲𝘅𝗽𝗲𝗻𝘀𝗶𝘃𝗲 𝗽𝘂𝗿𝘀𝘂𝗶𝘁𝘀 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝘂𝘀𝘁 𝗯𝗲 𝗽𝗮𝗶𝗱 𝗲𝘅𝗽𝗲𝗻𝘀𝗶𝘃𝗲𝗹𝘆" - обясни робовладелецът на освободения роб, докато му прибираше къшея хляб от ръцете
3
4
Джавелин (преди 1 годинa)
Рейтинг: 1292 | Одобрение: -1568
Стратегията е България да се раздели на 3 части - Турция взима до Пловдив, Хасковско, Кърджали, Русия взима Черноморието до Бургас, а България ще остане както Митрофанова посочи София Търново Пловдив. 
„Като народ ние можем да се гордеем, че всичките ни народни деятели и патриоти: Г.Раковски, Л.Каравелов, В.Левски, Хр.Ботйов, А.Кънчев, П.Волов, Г.Бенковски и проч., са биле против официална Русия. Никога те не са апелирали към нея, защото са знаяли, че нейний камшик повече боли от турския“
2
1
SANDOKAN1963 (преди 1 годинa)
Рейтинг: 8150 | Одобрение: 1110
най  -вероятно  при  новва  ''ЯЛТЕНСКА КОНФЕРЕНЦИЯ''  ще  се  реши  България  в  коя  зона на  влияние  остава, Турция  като регионална сила ,иска  да играе решаваща роля на Балаканите,,но  Русия  подкрепя Кюрдите,,като  има  своя  военна база в  Сирия,,в  кратосрочен  план  Турция  се  нуждае  от  Русия   ,но  в  обозримото  бъдеще  /ПРОЛИВИТЕ  СА И НЕОБХОДИМИ/..................................Когато  приключи  воината в  Украина ,и  ние  повече  няма да  сме  необходими  на  алианса  за  да  има  МИР  ,,ще  се  озовем  в Руската свера  на    влияние....така  ,че  някой  да  ми  говори  за  социологически  изследвания  точно  сега  е  неприемливо...........заб.ние бяхме на  страната  на  Съветската Армия,  ,А  бяхме  от  страната  на  победените,,що  агнета  заминаха  за Гърция  като  репарации  от ВВ2,,и  замалко  да  разделят  България  на  три  части,,
mobilis in mobili
1
11
Радостин (преди 1 годинa)
Рейтинг: 129450 | Одобрение: 4810
В България никой нормален не иска съюз с Русия . Ние сме в Европа от 1300 години и в Европа ни е мястото. Възраждане да си ходят в  Азия и Далековосточний Сибир, може и в Сахалин да се премести Копейкин.
Всеки да си получи заслуженото !

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама