Дядото на Кирил Маричков си отива само на 46 години, но превръща София в европейски град
Кадър Lider.bg
България тъжи за Кирил Маричков.
Малко хора знаят, че дядото на Кирил Маричков, който е родом от Калофер, е един от най-значимите архитекти в следосвобожденския облик на София, пише Lider.bg.
Фронтменът на легендарната ни рок група “Щурците” Кирил Маричков носи името на не по-малко известния си дядо – Киро Маричков, чиито прекрасни архитектурни творения по нищо не отстъпват на шедьоврите на европейската архитектура.
Всеки ден, без да подозират, столичани минават покрай редица разкошни сгради – дело на Киро Маричков.
Роден в далечната 1875 г в Калофер, завършва архитектура в Карлсруе, Германия и запомнен като човек, който винаги работел по график, бързо ходел, постоянно чертаел, но и хубаво свирел на пиано и пеел.
Освен че много чертаел, свирел, пеел – и композирал и рисувал. Да, пишел е клавири на песни и също е бил и великолепен художник. Истински талант! Да се чуди човек как за срванително краткия си живот е успял да сътвотвори толкова много! Отишъл си е съвсем млад – едва на 46 години, той е оставил в София, а и не само там, сериозно архитектурно наследство, запазило великолепието на миналия век.
Обаятелният Киро Маричков, великият архитект Георги Фингов, също от Калофер и талантливият Никола Лазаров от Карлово, са тримата български архитекти с най-големи заслуги за изграждането на столицата.
Иронично, никой от тях не е от София.
Полюбувайте се на тези емблематични сгради:
1. Гранд хотел „Империал“ от 1920 г. Впечатляваща сграда с пищна архитектура и барокови елементи, залепена до Президентството на ъгъла на „Съборна“ и „Леге“. Истинско удоволствие е да се наслаждаваш на това великолепно здание! Минавайки забележете прекрасно изписаната врата на хотела, която архитектът е рисувал месеци наред, детайл по детайл.
2. Клиниката на д-р Георги Лазаров от 1914 г. на ул. „Денкоглу“, малко след ъгъла с “Витошка”. Единственото по рода си необароково здание в София Киро Маричков е считал за дело на живота си, а не хотел „Империал“
3. Изящният дом на Димитър Мамарчев от 1909 г. на бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ №117 – съвместен проект с Георги Фингов. Островърхата кула и фронтонът (челната арка) с женска глава впечатляват минувачите
4. Къщата на Функ от 1903 г. по поръчка на австрийския лекар – доктор Адолф Функ. На кръстовището между булевардите „Дондуков“ и „Васил Левски“ – тогава в края на града, но толкова впечатляваща с европейската си фасада, че софиянци си правели дълги разходки само да я зърнат. Впечатление правят балконите, еркерите и особено изящната малка кула (лантерна). Сградата е изключително красива и отвътре. Съвместен проект с Георги Фингов
5. Домът на Дренкови от 1905 г. на ул. „Сан Стефано“ №31 (днес Резиденция на Гръцкия посланик) – съвместен проект с архитект Фингов
6. Къщата на Разсолкови от 1914 г. на ъгъла на “Витошка” със “Солунска”. По цялата си височина впечатлява фасадата с декорирани гирлянди от листа
7. Къщата на Смедовски или “Къщата с кулата” от 1910 г. отново съвместен проект с Георги Фингов. Кокетната сграда с островърха кула и фантастични орнаменти от дърво, желязо и камък е буквално като излязла от приказка. Намира на улица “Шипка” 44
И още над 200 от най-красивите постройки в столицата, успели да се съхранят в превратностите на времето за поколенията напред.
Трябва да пазим и уважаваме българските красиви исторически свидетелства, за да запазим достойнството си като българи! Благодарности на хората, полагащи усилия да съхраняват тези архитектурни ценности в наследство за поколенията!
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!