Джеймс Йоловски: Невъзможно е банкомат да ви пусне фалшиво евро

20.01.2026 / 09:03 5

Редактор: Юлия Георгиева, кадър Нова тв

Трите канала, които са уредени в Закона за въвеждане на еврото, а именно – търговските банки, клоновете на Български пощи и БНБ, са абсолютно гарантирани и сигурни и няма никакъв риск чрез някой от тях у нас да се окаже фалшива евробанкнота. Така че при теглене от банкомат хората не бива да се притесняват, че някоя от банкнотите може да се окаже неистинска.

Това коментира пред Нова тв Джеймс Йоловски, гл. секретар на Асоциацията на банките в България.

Поводът за притесненията на хората са не само заради зачестилите фалшиви пари, заради закона, според който никой няма да ти възстанови сумата, ако попаднеш на фалшиво евро, а и защото вече има случаи, в които някои магазини не приемат 200-еврова банкнота от страх.

Тук въпросът е и малко психологически, тъй като 200 евро са почти 400 лева и нейната стойност е много по-висока. Ако съображенията са, че банкнотата е фалшива и затова в магазина не я вземат, то има специална техника на достъпни цени, с които всеки търговец може да се снабди. Но 200 евро са банкнота, която си е съвсем нормално платежно средство и няма основание да се отказва на клиента. Все пак е хубаво да имаме предвид, че тази банкнота е с висока стойност и следва да се използва при разплащане с по-високи суми, коментира той.

Препоръчвам на хората да отложат малко обмяната на монетите. Без такса те могат да се обменят до края на юни. За случая с човека, който имаше желание да обмени 266 000 монети н а обща стойност 169 000 лева, знам. Той предварително се е свързал с банката и е обяснил какво иска и оттам са го насочили към един специален касов център, в който има монетоброячи, разказа той.

Броенето на неговите монети е продължило 6 часа. Случаят е от София, посочи той.

  

 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
3
0
kris (преди 4 месеца)
Рейтинг: 619163 | Одобрение: 121058
господине, в предния си коментар изтъкна, че АТМ може да даде стара, или нагъната банкнота....Затова попитах за гишето вътре, където виждаш какво ти дават.....!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
0
0
gospodin (преди 4 месеца)
Рейтинг: 13048 | Одобрение: -1152
и аз само така тегля - от банкомат вътре в банката...
2
1
kris (преди 4 месеца)
Рейтинг: 619163 | Одобрение: 121058
господине, засега с жената ползваме картите, но не е удобно за малки суми и смятаме да теглим от АТМ, или от гишето вътре.....Какъв съвет ще ни дадеш.....??
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
0
0
gospodin (преди 4 месеца)
Рейтинг: 13048 | Одобрение: -1152
наистина е невъзможно, но пък да ги пусне стара, захабена и наръфана/закъсана банкнота се случва и то май доста често...
0
0
chirak (преди 4 месеца)
Рейтинг: 19916 | Одобрение: 5886
Възможно е само ако някой служител е бръкнал в месеца.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама