ЕК ни поставя под специално наблюдение (преглед на печата)
News.bg
Решението на ЕК да постави България под специално наблюдение и опасността от нови наказателни процедури са сред темите на петъчните вестници.
„Европейската комисия (ЕК) реши да постави България и няколко други държави в Европейския съюз в процедура за прекомерни макроикономически несъответствия. Това съобщи на пресконференция в сряда еврокомисарят по икономическите и финансовите въпроси, данъците и митниците Пиер Московиси.
Московиси добави, че досега България бе в процедура за несъответствия в дадената област, а сега се налага процедурата да бъде задълбочена заради банковата криза от 2014 г.
България ще бъде подложена на специален мониторинг, а правителството трябва да предприеме действия, за преодоляване на несъответствията със заложените от комисията макроикономически критерии.
В прессъобщение на ЕК не се посочва точно кои показатели са довели до решението. Казва се обаче, че то е взето заради банковата криза от 2014 г., която е предизвикала загриженост за наличието на "не добри практики" в банките с български собственици. Това е довело до сътресения във финансовия сектор и цялостна макроикономическа нестабилност. Другите проблеми са корпоративната задлъжнялост и слабостите на пазар на труда.
Московиси добави, че ЕК е предупредила за проблемите още през ноември миналата година..." - в. „Дневник".
Разногласията по приетия в НС държавен заем от 16 милиарда лева също са във фокуса на всекидневниците.
„Миков поиска от Плевнелиев вето върху дълга.
Вчерашното обещание за женитба на финансовия министър е крайно юридически неиздържано и няма правно значение. Няма редукция на дълга, защото той беше приет във вида, в който е внесен.
Това заяви лидерът на БСП Михаил Миков, предаде репортер на БГНЕС.
Миков обяви, че ще изпрати писмо до президента Росен Плевнелиев, в което ще бъдат очертани "противоконституционните действия на гласувалите вчера в Народното събрание". Според Миков не може да се говори за върховенство на закона, когато Народното събрание не спазва конституцията. "Не може президентът да има претенция за държавен глава, когато не се съобразява с конституцията и предварително, преди да се е запознал, да казва, че не обмисля вариант за вето", коментира Миков.
Миков бе категоричен, че в този дълг от 16 млрд. лева не става въпрос за редукция, защото той е бил приет във вида, в който е внесен. Когато се поемат ангажименти в международни договори, те също подлежат на изпълнение, както е по договора и агентите би трябвало да търсят неустойки, предупреди лидерът на БСП..." - в. „Преса".
Обявеното от Георги Първанов намерение да подаде оставка като председател на АБВ е сред най-обширно отразените теми във всекидневниците.
„Ден след като депутатите от АБВ изненадващо промениха позицията си и гласуваха "за" поемането на нов дълг от 16 млрд. лв., създателят на младата формация Георги Първанов обяви, че подава оставка като неин лидер. Пред Нова телевизия той каза, че оставката му е въпрос на достойнство, тъй като подкрепата на заема от страна на АБВ е сериозна политическа грешка.
Очаква се да се събере Изпълнителният съвет на партията, в който освен Първанов влизат още 11 души, и всички солидарно да решат да хвърлят оставки пред по-големия партиен орган - Националния съвет. Според запознати те едва ли ще бъдат приети, а цялото действие цели оправдаване на подкрепата за дълга пред избирателите на АБВ.
Днес обаче прехвърчаха искри между Първанов и депутатите от партията му. Лидерът призова парламентарната група да потърси катарзис, а членовете й му отвърнаха, че са достойни хора.
Депутатите се объркаха дали са предупредили Първанов за промяната в позицията си по отношение на дълга. Според някои решението е взето в присъствието на тримата зам.-председатели на АБВ Ивайло Калфин, Румен Петков и проф. Борислав Борисов, но никой не успял да се свърже с Първанов..." - в. „Труд".
Вестниците съобщават и за предстоящото посещение у нас на шефа на ФБР Джеймс Коми.
„Главният прокурор Сотир Цацаров ще се срещне с шефа на ФБР Джеймс Коми, който през следващата седмица пристига в България. Обвинител номер 1 ще обсъди с госта основно теми, свързани с международния тероризъм, корупцията и престъпността.
От ФБР обаче пазят в дълбока тайна с кого още ще се срещне Коми. От прессекретариата на службата единствено обясняват, че визитата е с конфиденциален характер.
Коми зае поста на 4 септември 2013 г. Той замени Робърт Мълър, който оглавяваше ведомството в продължение на 12 години. Преди да бъде назначен на отговорния пост, Коми е бил федерален прокурор в Ню Йорк, а след това заместник на главния прокурор на САЩ." - в. „Стандарт".
Следете 24 часа в денонощието най-ексклузивните новини от Света, България и Варна в Petel.bg!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!