ЕНЕРГО-ПРО ще завърши изграждането на най-голямата водноелектрическа централа в Турция

05.05.2017 / 19:42 0

Международната група ЕНЕРГО-ПРО със седалище в Прага започва проект с цел изграждане на водноелектрическа централа и язовир Алпаслан 2 в Турция. Това е най-голямата частна водноелектрическа централа в Турция с оглед големината на резервоара и деветият най-голям язовир в цяла Турция. Другите осем най-големи водноелектрически централи в Турция са собственост на правителството на Турция.


 
Проектът за водноелектрическата централа Алпаслан 2 включва инсталиране на мощност от 280 MW и годишно производство на 860 GWh електрическа енергия. „Това ще бъде нашата най-голяма централа до момента“, сподели Павел Ваня, изпълнителен директор на групата ЕНЕРГО-ПРО. Освен в Турция, ЕНЕРГО-ПРО управлява водноелектрически централи в България, Грузия и Чехия.

Групата ЕНЕРГО-ПРО, основана в Чехия, е купила турския проект Алпаслан 2 от турски и германски собственици, като е получила контрол върху 100 процента от акциите по проекта от компанията Murat Nehri, собственост на Enerjisa Enerji, съвместно предприятие на турската Sabanci Group и немската енергийна компания E.ON. “Завършихме сделката в края на април и очакваме производственото съоръжение да бъде въведено в експлоатация в рамките на три години“, каза Павел Ваня.

Лицензия до 2059

Предишният собственик е инвестирал около 250 милиона долара в реализацията на проекта. ЕНЕРГО-ПРО е купила проекта на значително по-ниска цена. Изграждането е спряно преди повече от година. Толкова са продължили и преговорите по сделката. Новото съоръжение ще е разположено на реката Мурат в провинция Мус, Югоизточна Турция. Заедно с придобиването на проекта групата ЕНЕРГО-ПРО придоби и лицензия за опериране на цнтралата Алпаслан 2 до 2059 г. Гарантираните приходи ще достигнат 73 долара за мегаватчас през първите 10 години.

Понастоящем водноелектрическата централа Алпаслан 2 е наполовина завършена. Необходимо е да бъде изградена стената на язовира. ЕНЕРГО-ПРО ще използва нова технология за изграждането на язовира, глиненото покритие ще бъде заменено с  бетонно-асфалтово. Целта е да бъдат намалени разходите и да бъде ускорено въвеждането на централата в експлоатация. Разходите за завършването на проекта ще достигнат 240 милиона долара.

Сериозно търсене в Турция

Енергийният сектор в Турция преживява период на бум на нови източници, които следва да покрият нарастващото търсене на електроенергия, свързано с увеличаващите се потребности на местната икономика. Президентът Реджеп Тайип Ердоган заяви през миналата година, че Турция се нуждае от инвестиции в енергийни проекти, достигащи 110 млрд. долара, за да постигне целта си да бъде класирана сред 10-те най-развити икономики в света до 2023 година. Турция планира и значително да намали зависимостта си от внос на електроенергия (от чужбина). 

Турският министър на енергетиката и природните ресурси Берат Албайрак каза през април, че Турция се нарежда сред най-големите потребители на енергия сред страните членки на  Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), както и че  ролята на Турция ще бъде от решаващо значение при отчитане на променящите се тенденции в световния енергиен сектор. Възобновяемите източници, включително водноелектрическите централи, заемат важно място в енергийния микс на страната.


 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 



Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама