ЕС се договори: Климатична неутралност до 2050 г.

13.12.2019 / 13:16 1

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел обяви, че евролидерите са постигнали споразумение по политиката на ЕС за климата, съобщи Франс прес. "Споразумение за климатична неутралност до 2050 г. Европейският съвет се договори за тази важна цел", написа той в Twitter.

Европейският съюз обаче остави Полша извън споразумението за намаляване на емисиите на парникови газове до нула до 2050 г. след дълги пазарлъци на срещата на върха с три от по-бедните източни страни членки, които поискаха повече средства за икономически преход и подкрепа за ядрената енергия, съобщи Ройтерс.

Чехия и Унгария се отказаха от възраженията си, след като получиха гаранция, че ядрената енергия ще бъде призната като начин за намаляване на емисиите на парникови газове. Но Полша остана против.

Тези спорове се водиха ден след като Урсула фон дер Лайен, новата ръководителка на Европейската комисия, предложи инвестиционен план в размер на 100 милиарда евро за постигане на нула нетни емисии на парникови газове до средата на века. Тя сравни този план със стъпването на човек на Луната.

Фон дер Лайен каза, че сделката, договорена тази нощ от държавните глави и правителствените ръководители на 27 държави от ЕС, е достатъчна за ЕК да започне да изготвя конкретни законодателни мерки за блока за следващата година.

"Признаваме, че преходът е голям за Полша", каза Фон дер Лайен, но добави, че ЕК няма да променя графика си.

Полският премиер Матеуш Моравецки, чиято страна разчита на силно замърсяващите въглища за около 80 процента от енергията, от която се нуждае, каза, че преговорите са били много трудни. "Полша ще постигне "климатична неутралност", следвайки свое собствено темпо", каза той пред журналисти след маратонните преговори.

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че е доволна от резултатите. "Няма разцепление в Европа на отделни части, но една държава членка се нуждае от повече време да види как ще приложи" споразумението, каза тя.

Чехия и Унгария искат да инвестират в ядрена енергия и извоюваха точка в заключителния документ, която изрично признава правото им да го направят въпреки съпротивата на Австрия, Люксембург и Германия.

"Всяка страна може да реши какъв да бъде националният й енергиен микс. За Австрия ядрената енергия не е безопасен и устойчив източник на енергия", каза канцлерката Бригите Бирлайн.

Полша поиска по-конкретни гаранции за финансирането на енергийния преход, включващ отказване от изкопаемите горива, в бюджетната рамка за 2021-2027 г., което е още една трудна тема за дебат в ЕС.

Нетни платци като Холандия обаче бяха категорични, че няма да предоставят повече средства, ако Варшава не поеме твърд ангажимент към амбициозната цел в сферата на климата.

Лидерите на 27 държави членки на ЕС са подкрепили единодушно идеята да бъдат въведени мита върху внасяните продукти от трети страни, които не спазват същите екостандарти като европейските, съобщи Елисейският дворец, цитиран от Франс прес.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
3
1
Дедо (преди 4 години)
Рейтинг: 18553 | Одобрение: 6168
От статията става ясно, че Чехия, Унгария и Полша са се борили до последно в защита на националните си интереси , а България сме мълчали като паламуди, да не кажа една по -" грозна " дума...

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама