Една от най-големите птици в Европа кацна в Разлог

20.07.2025 / 20:10 0

Мая Иванова. Кадри: Нова ТВ

Една от най-големите птици в Европа кацна в Разлог. Тя е черен лешояд и вероятно се е отклонила от естественото си местообитание, а след като кацнала на ниска точка, е било много трудно да се издигне отново във въздуха – най-вече заради големите си размери.

Лешоядът е част от ято, което обитава Кресненското дефиле, и носи пръстен с GPS координати. Лешоядът кацнал върху къща в Разлог, докато търсел храна.

Птицата отлетяла, но не много далеч – благодарение на GPS-а й, била засечена в близка пшенична нива. Екип от Фонда пристигнал на място и успял да я залови, за да я върне по-късно в нейното естествено местообитание.

Лешоядът все още не е пуснат на свобода – специалистите проверяват дали няма здравословен проблем. По принцип появата на черен лешояд в градски условия е изключително рядка. Именно затова, при такива случаи, е изключително важно да се действа бързо – защото въпреки внушителните си размери, лешоядът е напълно беззащитен срещу хищници, когато е извън своето местообитание.

Лешоядите са сред най-големите птици в България и Европа. Заради големия си размер, те предпочитат да се реят (планират) във въздуха, като използват въздушните течения и термики – както постъпват подобно на тях и парапланеристите.

Всички видове лешояди са защитени от българското и международното законодателство. Улавянето, убиването, задържането на лешояди и унищожаването на техните яйца и гнезда са строго забранени и се наказват от закона.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама