Екоминистърът: Темата с евентуално замърсяване на Черно море от Нова Каховка приключи
кадър БНТ
Темата с евентуално замърсяване на Черно море от Нова Каховка приключи. В това увери екоминистърът Юлиян Попов в ефира на БНТ.
"Разбира се, състоянието на морската вода е нещо, което трябва да се следи. И във всеки момент, в който някой нещо забележи, е добре да ни уведоми. От началото на войната Черноморието и въздухът в тези райони се следи много отблизо. Аз говорих с румънския министър и той не може да разбере откъде идват тези притеснения в България. Самият той ми каза, че в момента семейството му е на морето. Иначе казусът с Каховка е много сериозен за екологията, но той е на територията на Украйна. И аз поставих на европейски съвет създаването на програма за екологичното възстановяване на Украйна. Има много активна пропаганда от страна на Русия и други активни точки, която е документирана, с цел да се провалят туристическите сезони в България и Румъния и да се организират протести и т.н.", посочи Попов.
Относно преговорите с Европейската комисия за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост Попов заяви, че в момента се работи върху алтернатива, която страната ни да предложи пред ЕК.
"Тя ще е с фокус върху енергийната ефективност - да се отдели по-голям ресурс върху енергийната ефективност и разрастването на ВЕИ. Когато предложим този пакет, мисля, че с ЕК ще се разберем лесно. Но ние сме разпънати между нещо, което сме обещали и нещо, което парламентът е приел и е рамка, от която не можем да се измъкнем. Но ще намерим решение в преговорите с ЕК", посочи министърът на околната среда и водите.
Юлиян Попов заяви, че няма никакъв шанс въглищните централи да работят през 2038 г. Правителството ще предложи обаче Марица Изток 2 да бъде запазена като стратегически резерв, който да бъде активизиран в случай на криза.
"За въглищните централи хоризонтът е пазарен, в момента работят или на загуба, или със специална подкрепа. Частните централи ще започнат да напускат въглищното производство още през следващите години. 2038 г. е много далече, няма никакъв шанс 2038 г. да имаме въглищно производство. Но това, което настоявам, е Марица Изток 2 да бъде запазена за стратегически резерв, който да бъде активизиран само в случай на криза по пазарни причини. Няма други фактори, които да работят за този процес“, каза министърът.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!