Експерт: Човечеството не трябва да се страхува от климатичните промени, а да се адаптира към тях

13.02.2025 / 13:41 0

Пиксабей

Човечеството не трябва да се страхува от климатичните промени, а трябва да се адаптира към тях. Това каза доц. д-р Преслав Пеев от Института по океанология, цитиран от Радио Варна. 

В момента сме в период на затопляне в глобален мащаб, което води до повишаване на нивата на Световния океан, респективно и на Черно море. Съвременните изследвания показват, че нивото на Черно море годишно се повишава с 2,8-3 мм, каза доц. Пеев. Той подчерта, че ако тази тенденция се запази няколко века, може да има изменение на релефа и заливане на крайбрежни територии. Цели квартали от Древна Месамбрия, днешен Несебър, са останали под вода, даде пример Пеев, като уточни, че по време на съществуването на древния град нивото на морето е било много по-ниско.

Благодарение на ниското ниво на Световния океан през последния ледников период преди 25 000 години е заселена Северна Америка, каза още експертът.

Климатът във Варна, в страната и Черно море ще дискутират днес специалисти от различни институции в първия научен форум, организиран от новосъздадената платформа "Площад НАУКА". Събитието ще се проведе в Световния ден на радиото, тъй като тази година той е посветен именно на климатичните промени и тяхното отражение върху нас.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама