Експерт по киберсигурност: Хакерите стават по-изобретателни, не се съобразяват със закони, договори, морал
Снимка Pixabay
От кибер заплахите и измами може да пострадат и крайните потребители, но и организации, компании. Не можем да говорим само за отделни сектори или сфери. Абсолютно всеки е засегнат или застрашен от несигурността, която внесоха във всекидневието ни цифровите технологии.
Това коментира пред БНР експертът по киберсигурност Владислав Венев.
Ако говорим на потребителско ниво, най-честите заплахи са свързани с т.нар. фишинг. Невинаги на кибер престъпника се налага да разбива кодове или да прави сложни операции.
Много по-лесно става с подвеждане на потребителя, чрез манипулация, след която той сам предоставя чувствителни данни.
Подхожда се комплексно, но в социалните мрежи вече може да се намери информация, която е достатъчна за първоначално търсене на контакт или за проследяване и трупане на данни.
"Важното е да си поставяме пречка пред предоверяване. Особено младите хора са много доверчиви на почти всичко, които видят в интернет. Трябва да имаме едно наум, да проявяваме повече бдителност и недоверие към всичко, което четем", подчерта Венев.
Той припомни, че законите в различните страни са различни и дори да се установи местоположението на кибер измамника, невинаги е възможно да бъде подведен под отговорност.
Фалшификати вече се правят лесно. Хакерите винаги са по-изобретателни, не се съобразяват със закони, договори, морал, за разлика от хората, които вземат защитните мерки срещу тях, отбеляза още експертът. И поясни, че хак не произлиза от счупване, въпреки масовото възприемане на термина по този начин, а означава преодоляване на препятствие.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!