Експерти с лоши новини за БГ икономиката точно на празниците
26.04.2019 / 12:52 1
Снимка pexels.com
Според данни на компаниите, над 70% от служителите са се възползвали от опцията да си пуснат отпуска и да слеят почивните дни около Великден, първи май и Гергьовден. Работодателите нямат право да им откажат, особено когато почивните дни са от минали години, съобщава БНТ.
Малко са фирмите, които доброволно ще пуснат всички свои служители в отпуск за празниците, каквато възможност също има, отчетоха от бизнеса.
Димитър Бранков, зам.-председател на Българска стопанска камара: Очакваме разбира се допълнителен приход в туристическата индустрия - най-вече в тези сегменти, които са свързани с хотелиерство, с ресторантньорство в рамките на страната, но също и туристическите агенции.
Въпреки че ще подпомогне туризма, сливането на почивните дни ще намали брутния вътрешен продукт на страната.
Аз лично очаквам негативен ефект за брутния вътрешен продукт. Би могло да се оцени макар и не много надеждно - някъде в порядъка от една десета до две десети от процента - недопроизведена добавена стойност в рамките на годината, коментира Бранков.
Около Великден в края на април и на Коледа през декември са двата периода догодина, покрай които ще се натрупат повече почивни дни.
След промените през 2017 г., с които се забрани сливането на почивните дни на ниво държава, българите работят три дни по-малко всяка година, показват разчетите на бизнеса. Въпреки това се оказва, че работим повече в сравнение с част от западните страни.
В рамките на европейския съюз, държавите, които са в по-ниска степен на развитие, с по-ниска производителност и доходи - имат по-голям разполагаем фонд работно време. Да речем Франция е сред страните с най-малко отработени часове годишно.
Николай Димитров, специалист човешки ресурси: Факт е, че като работни часове, българинът със сигурност не работи по-малко от западноевропееца, като качество на изработената продукция в тези количества работни часове можем естествено много да говорим за стандартите в България и стандартите в останалия свят.
Извън икономиката почивката има и своето чисто човешко въздействие.
"На хората се отразява добре, защото почиват и могат да намерят малко повече време за близките и за себе си. Малко повече време за качествено прекарване, и като цяло е добре за обикновения човек", коментира Николай Димитров, специалист човешки ресурси.
Според експерта е нормално след такава голяма почивка хората да продължат да бъдат разконцентрирани, но това ще е за кратко.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!