Eлектронното земеделие набира все по-голяма скорост

30.04.2018 / 16:39 0

Със стремглавото развитие на технологиите все повече земеделски производители обръщат поглед пред иновативните решения в сектора, като най-голям е интересът към възможностите за електронно земеделие. Според Михаил Чото - консултант към ООН за прехрана и земеделие, два са елементите, които са необходими за развитие на Е-земеделие - електронна среда и обработката на получените данни.

По време на форум на високо равнище, посветен на развитието на цифровото земеделие, Чото поясни, че най-важното нещо, което трябва да имаме, ако искаме да развиваме Е-земеделие, е електронната среда. А задно с това, от важно значение е и как общественият сектор ще обработи данните, които фермерите ще предоставят, и каква е информираността на тези земеделци относно възможностите за електронно земеделие. Той уточни, че все още няма точна статистика за това как се гледа на този процес в различните държави членки, но самият той вече прави изследвания в тази посока.

"Важно е използването на индикатори, които да ни покажат средата на високите технологии, затова избрахме пет индикатора за оценка", каза Чото и поясни, че това, което е станало ясно до този момент, е, че страните си приличат по отношение на високите технологии и средата. Според експерта, разликата се появява тогава, когато се намеси администрацията и в това, как бизнеса вижда тези иновации.

По време на форума стана ясно, че друг важен аспект от работата на земеделските производители е все пак да не забравят и физическите аспекти на работата. Като ключов елемент беше отбелязано, че не трябва да не се допуска компромис с техниката и с машините, с които обработва земята. От изключителна важност например е качеството на напоителните системи, като всеки маркуч за капково напояване трябва да отговаря на стандартите и да е съобразен със земеделската култура, която ще се напоява.

Форумът се проведе в периода 18 - 20 април в рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС, организиран от Организацията на ООН за прехрана и земеделие и Института за агростратегии и иновации, в партньорство с Министерството на земеделието, храните и горите.

 

 

*публикация

 

 

 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 



Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама