Ен Ейч Ес Екс: Mобилното приложение за проследяване на COVID-19 не промени значително ситуацията въпреки надеждите

30.06.2020 / 15:45 0

Снимка Булфото, архив

След като през пролетта инфекциите с Ковид-19 във Великобритания се увеличиха доста, правителството прибягна до вариант, който се надяваше да промени коренно ситуацията - приложение за смартфони, което да автоматизира част от работата служителите, занимаващи се с проследяване на контактните лица на носителите на коронавируса, предаде БТА. 

Историята на мобилното приложение за Ковид-19 на Националната здравна служба на Великобритания (NHS COVID-19 App) започва на 7 март, на която трима учени от Оксфорд се срещат с представители на технологичния отдел на здравната служба, Ен Ейч Ес Екс (NHSX). Учените представят анализ, според който само с физическо проследяване на контактите епидемията няма да бъде овладяна.

"С оглед на заразността на тежкия остър респираторен синдром коронавирус 2 (SARS-CoV-2) и високата степен на предаване от предсимптоматични лица контролирането на епидемията с физическо проследяване на контактите ще бъде много трудно", заключиха учените от Оксфорд в доклад, публикуван два месеца по-късно в списание "Сайънс".

Изследователите от Оксфорд смятаха, че приложението за смартфони може да помогне за проследяването на лица, които не са знаели, че са заразени - и че своевременното им алармиране може да намали и дори да спре епидемията, ако приложението се ползва от достатъчно много хора. Само броени дни след срещата Ен Ейч Ес Екс започва процедура за директно сключване на договори (тоест без обществена поръчка) за милиони долари с цел разработване на подобно приложение, показват правителствени документи.

През следващите седмици министрите започнаха да гледат на технологията като на начин за излизане на Великобритания от карантината, обявена от 23 март. На брифинг за коронавируса на "Даунинг стрийт" на 12 април здравният министър Мат Ханкок обяви, че е започнало изпробването на "следващата стъпка" на правителството - ново приложение на Националната здравна служба за проследяване на контактни лица.

Той обясни, че хората могат да използват приложението, за да съобщят, че не се чувстват добре, а то анонимно ще сигнализира на другите си потребители, които наскоро са имали близък контакт с тях. На 28 април Ханкок обяви, че очаква приложението да бъде готово до средата на май.

В частни разговори някои изследователи, предлагали приложението, изразиха недоумение, че на 12 март правителството е спряло масовото тестване, решение, което според тях намалява ефективността на приложението и на системата на общественото здравеопазване изобщо. "Още от самото начало съвсем ясно дадохме да се разбере, че това нещо трябва да върви ръка за ръка с тестването", каза пред Ройтерс Дейвид Бонсал, учен от Оксфорд, който се занимава с клинични изследвания и е присъствал на срещата на 7 март.

Някъде в началото на май транспортният министър Грант Шапс официално съобщи, че приложението вече се изпробва на английския остров Уайт. "По-късно този месец това приложение ще бъде официално представено и ще стане достъпно за широката общественост, разбира се, при условие, че пробният му период е успешен", каза той. "Това е прекрасна възможност да пресечем по-нататъшното разпространение на епидемията", добави Шапс.

Пат Гелсингър, изпълнителен директор на "Ви Ем уер", технологична компания от Силициевата долина, наета да разработи приложението, заяви следното на 8 май пред телевизия "Фокс Бизнес": "Казвам ви, според нас това е най-доброто приложение в света и наистина сме развълнувани от факта, че ще работим с Националната здравна служба на Великобритания за внедряването му".

Но някъде към края на май правителството вече беше започнало да омаловажава приложението. В интервю за "Скай нюз" Ханкок го определи като "полезно", но допълни, че традиционният метод на проследяване на контактните лица трябва да бъде с предимство. Цитирайки изказване на друг представител на властите, той каза: "То е черешката на тортата, но не и самата торта".

Зад кулисите обаче при изпробването на приложението в Ен Ейч Ес Екс са открили сериозни технически проблеми.

Националната здравна служба на Великобритания беше избрала варианта да разработи приложение, което да събира данни и да ги съхранява на централизирани сървъри, които да могат да се използват от здравните органи и епидемиолозите, за да изучават болестта. То разчита на технологията блутут, за да установи кой наскоро е бил близо до някого, проявил симптоми, и с каква продължителност е бил контактът.

Изпитателите от Ен Ейч Ес Екс са установили, че приложението успява да засече три четвърти от околните смартфони, използващи операционната система Андроид на Гугъл, но понякога идентифицира едва 4 процента от айфоните на Епъл, според правителствени представители. Проблемът е, че на устройствата на Епъл приложението често пъти не може да използва блутут поради решение на разработчиците от Епъл с цел опазване на личната информация на потребителя и по-дълъг живот на батерията.

Този проблем не е тайна. През април Епъл и Гугъл съвместно обявиха, че ще разработят софтуер, който да подобри използването на блутут от приложенията за проследяване на контакти. Но с цел опазване на личната информация на потребителите този софтуер ще работи само за приложения, които съхраняват данни на телефона, а не на централизирани сървъри. Не така обаче работи приложението на Ен Ейч Ес Екс.

Британското правителство настоя, че е разработило успешен начин за преодоляване на проблема с Епъл. Това обаче не се е сторило убедително на всички. Правозащитната организация "Прайвъси интернешънъл", която в началото на май беше изпробвала приложението, "установи, че то не работи, както трябва, на айфони", каза пред Ройтерс Гюс Хосейн, изпълнителен директор на организацията. Но поради уверенията на правителството, заяви той, "просто решихме, че правим нещо не както трябва".

Други страни, сред които Германия, решиха, че ще променят приложенията си така, че да работят със софтуерното решение на Епъл и Гугъл. Това обаче породи нов проблем с британското приложение - то най-вероятно няма да бъде съвместимо с много от другите приложения за проследяване на контактните, така че британските туристи няма да бъдат известявани, ако са били изложени на контакт с вируса.

На 18 юни, седмици след изтичането на предвидения срок за официалното представяне на британското приложение, представителите на правителството направиха завой на 180 градуса и съобщиха, че изпробването на приложението на о-в Уайт се прекратява, а вместо това ще бъде направен опит за създаване на такова, което да работи с технологията на Гугъл и Епъл. Работата по него вече започна, като са взети предвид извлечените от изпробването на предишното приложение поуки, добавиха те.

Ен Ейч Ес Екс препрати въпросите за първоначалното приложение към министерството на здравеопазването, което от своя страна заяви: "Разработването на ефективна технология за проследяване на контактните лица е предизвикателство за много страни по света и засега няма решение, което да е достатъчно точно при оценката на дистанцията, идентифицирането на останалите потребители и изчисляването на продължителността (на контакта), все задължителни изисквания при установяването на контактни лица".

Говорител на "Ви Ем уер" заяви, че компанията "се гордее с работата, който е свършила и продължава да върши за разработване в най-кратки срокове на приложение, което да бъде полезно за усилията на британските власти за проследяване на контактните лица и извършването на тестове (за коронавируса)".

Правителствен представител изрази увереност, че приложението ще бъде готово до есента или зимата - макар че, както поясни той, отначало то може изобщо да не съдържа функция за проследяване на контактните лица, а да предлага други услуги, които предстои да бъдат уточнени.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама