Енергийният министър: Ще спрем номера с „примигването” на тока
кадър Народно събрание
редактор Веселин Златков
Министърът на енергетиката Жечо Станков обясни промените в закона за енергетиката, който се обсъжда преди второ гласуване в парламента. Той обеща, че с тях ще се спре практиката на ЕРП-ата с т.нар. „примигване” на тока, с което се избягват неустойките за потребителите, които останат без ток дълго време.
След 24 часа, енергийните дружества дължат неустойки, затова те често правят трик, като пуснат електричеството за под 5 минути, при което часовникът се нулира.
Това вече няма да е възможно, защото ще се изисква в 72-часов период потребителите ще трябва да са получили 48 часа, заяви министърът.
Не всички депутати разбраха логиката в предложението, затова беше предложено то да бъде прецизирано. Това пък повдигна въпроса за внасянето на промените, което не е идва от правителството, а е от името на депутатите Павела Митова от ИТН и Делян Добрев от ГЕРБ. Самите те признаха, че участват в порочна практика, но това е начинът промените да бъдат приети преди ваканцията.
Промените в закона предвиждат кметовете да могат да правят предложения за инвестиции пред енергийните дружества. Въвежда се и поддържането на „специален канал” между кметовете и дружествата за извънредни ситуации, но не стана ясно точно какъв ще е той.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

1
0
