Епидемия от морбили в Румъния
снимка: Булфото
При поява на вируса на морбили у нас той може да се разпространи при струпване на деца, които не са ваксинирани. Това обясни вирусологът от Българската академия на науките проф. Радостина Александрова във връзка с обявената в Румъния епидемия от морбили, предаде БНР.
От началото на годината до момента в България няма регистриран случай на това заболяване, показва справка на Националния център по заразни и паразитни болести.
Преди няколко месеца от здравното министерство предупредиха, че имунизационният обхват при децата срещу морбили е незадоволителен. Според проф. Александрова покритието със задължителната комбинирана ваксина при най-малките е под 90 процента. Първата доза от нея се поставя на 13-месечна възраст, а втората – на 12 години:
"Още първата доза осигурява 93% защита, втората покачва този процент до 97 и всъщност това е смисълът на ваксината, когато има такава ситуация - детето да бъде защитено. човекът ще бъде защитен".
Боледуването от морбили преминава с обрив и температура, в 6 процента от случаите се стига до бронхопневмония, а понякога вирусът може да засегне и нервната система, обясни проф. Александрова. Заболяването атакува и клетките на имунната система:
"И то изтрива, образно казано, имунния отговор, който детето в една или друга степен вече е развило. И се изискват 3 до 5 години, за да може детето да възстанови този имунитет".
При контакт с доказано болен от морбили съответният човек да се обърне към своя лекар, съветва проф. Александрова.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!