Ето как Черно море стига до двете си победи над ЦСКА в София

21.02.2018 / 09:29 6

В петък Черно море ще гостува на един от двата си най-големи кошмари в елита – ЦСКА. До този момент „моряците” са побеждавали само два пъти „червените” в столицата.

Ето как варненци стигат до успехите:

На 3 октомври 1964 година Черно море за първи път побеждава ЦСКА в София – с 2:1. Пред 25 000 зрители на „Армията” Симеон Николов извежда гостите напред с два бързи гола в 51-вата и 62-рата минути, а Иван Колев успява само да направи загубата по-почетна с попадение в 72-рата минута. Варненци завършават с 10 души, тъй като в 87-ата минута е изгонен Трендафил Василев. Любопитно е, че на терена са шестима братя. Двама от тях са съперници – Иван Василев е десен бек в ЦСКА, а Трендафил Василев играе на същия пост в Черно море. Титуляри за гостите са също Георги Димитров и Никола Димитров, а за домакините – Иван Колев и Тодор Колев.

Съставите:

ЦСКА: Стоян Йорданов, Иван Василев, Борис Гаганелов, Христо Маринчев, Борис Станков, Димитър Пенев, Васил Романов, Никола Цанев (55- Аспарух Никодимов), Тодор Колев, Янко Кирилов, Иван Колев

Черно море: Симеон Нинов, Трендафил Василев, Янко Атанасов, Димитър Боснов (86-Владимир Грозданов), Абил Билялов, Стефан Янев, Симеон Николов, Любен Атанасов, Георги Димитров, Стефан Богомилов, Никола Димитров

Впоследствие Черно море чака 39 години, за да победи за втори и последен път досега ЦСКА като гост. Това става на 12 април 2003 година. Любопитно е, че само четири дни по-рано „моряците” са надиграли Литекс с 2:0 в отложен мач в Ловеч. От там отборът продължава с автобус за двубоя на „Българска армия”.

Варненци, водени от Вили Вуцов, излизат срещу лидера в класирането и фаворит за титлата, месец след смъртта на своя президент Илия Павлов. Въпреки безпаричието след трагедията с боса, „моряците” играят силно през пролетта и са в челото. Ситуацията пък е такава, че единствено победа на Черно море съхранява шансовете на Левски за златото. Затова Тодор Батков не се стиска и обещава солидна премия на подопечните на Вуцов за успех срещу „червените”.

На терена Черно море потвърждава силната си форма и вгорчава рождения ден на наставника на ЦСКА Стойчо Младенов. „Моряците” печелят с 2:1.

Емил Гъргоров дава аванс на ЦСКА в 29-ата минута от дузпа, но в края на първото полувреме Светослав Петров си вкарва автогол. Четвърт час преди края Георги Илиев носи победата на гостите.

Интригата за титлата е върната, а след мача на бензиностанция преди излизане от София доволни фенове на Левски спират автобуса на Черно море и връчват на Вуцов и играчите шишета с уиски, бонбони и фъстъци. Купонът в рейса започва и не спира нито за миг до Варна.

„Победата над Литекс я поляхме само с каса бира в автобуса. Но след тази на „Амията” рейсът ни се превърна в бар. Пиехме, пеехме и се веселихме до Варна. Аз и д-р Кьосев бяхме най-активни в песните. Докторът сигурно изпя любимата си „Йовано, Йованке” 33 пъти. На другия ден ни раздадоха и премията от Левски. Както не бяхме вземали няколко месеца заплати, парите ни дойдоха дюшеш”, връща се назад във времето за „Народно дело Седмицата” един от игралите за Черно море в паметния мач на „Армията” Емил Тодоров-Зелето.

Въпреки че варненци връщат шансовете на Левски за първото място, в края на сезона ЦСКА все пак успява да вдигне шампионската купа.