Ето кога преминаваме към лятното часово време

17.03.2015 / 22:06 4

В 3:00 часа сутринта на 29 Март 2015 г. (Неделя) преместете часовниците си един час напред.

Тогава залезът на слънцето ще е около 19.50ч.

На 29 март в 3:00 маса се въвежда лятното часово време, съобщиха от ГД "Национален център по метрология" към Българския институт по метрология във вторник.

Тогава часовниците се преместват с един час напред.

Връщането към астрономическото часово време ще бъде в 4:00 часа на 25 октомври 2015 г., когато часовниците ще се върнат с един час назад.

Въртенето на стрелките е официално въведено в Европа през 1976 г. по искане на Франция. Великобритания обаче е първата държава, която го прилага още през 1908 г. Целта била да се използва по-активно дневната светлина и да се икономиса ток. 

Смяната на времето е особено популярна в зоните с умерен климат, където светлата част на деня има големи колебания през различните сезони.

У нас тази практика е въведена през 1979 г. с постановление на Министерския съвет. Според него тогава - на 1 април, часовниците се коригират с един час напред, а на 1 октомври с един час назад. А от 1997 г. вече сменяме времето рано сутринта в последната неделя на март и в последната на октомври. 


От въвеждането на съвременното "лятно" и "зимно" часово време в началото на XX в., много страни превъртат часовника с час напред през пролетта и го връщат обратно назад с час през есента. Това което предстои да ни се случи в ранните часове на тази неделя, 30 март.

Тази практика обаче минава за доста спорна и се обсъжда разпалено както от обикновените хора, така и от политиците по цял свят. Обясняваме накратко предимствата и недостатъците.

Предимствата на лятното часово време

Много хора се радват на допълнителния час дневна светлина следобед, защото работят до късно, правят тренировки вечер или трябва да се занимават с домакински задължения на открито - да косят тревата, да работят в градината, да поправят прозорци или покриви, да санират фасади и т.н.

Други казват, че лятното часово време е свързано с намаляване на броя катастрофи по пътищата. Съвместно изследване на Transport Research Laboratory и Лондонския колеж твърди, че по-малко хора загиват или получават травми при пътни инциденти, ако единият час дневна светлина се прехвърли от сутринта към следобеда. Изследването е свързано с въвеждането на т.нар. Single/Double Summer Time (SDST) във Великобритания, където политиците, наравно с обществеността, изразяват мнението по идеята за удължен режим на лятно часово време.

Някои хора също смятат, че допълнителният час дневна светлина през следобеда дава на децата повече време за общуване с родители, които работят или учат през деня. Според поддръжниците на лятното време, то дава на семействата повече време за социализиране или хранене навън заедно.

Други твърдят, че увеличеното време за почивка на светло им дава шанс да се отдават на хобита и спорт, като плуване, сърф или тенис, след дълъг ден на работа или учение. Според американската преса, заради лятното часово време, голфърите в Лас Крусес, Ню Мексико (САЩ) са отивали на игрището по-късно през деня и са оставали до по-късно вечерта.

Естествено, има и аргументи, че лятното часово време намалява потреблението на електричество и насърчава енергийната ефективност.

Тезата за енергийна ефективност

В страни като Канада, Куба, Чили, Аржентина, Мексико и САЩ, както и в доста европейски страни, лятното часово време се използва като начин за пестене на енергия, особено предвид нарасналото търсене на електричество и природен газ.

Медии и политици упорито повтарят, че допълнителният час следобед намалява спиранията на тока и други откази на електрическата система, които се случват най-често вечер, при голямо натоварване. Други казват, че това кара хората да прекарват повече време извън къщи, което намалява нуждата от изкуствено осветление, както и употребата на домакински електроуреди.

Лятното часово време, според официални статистики, вече е осигурило около 1-процентно намаление на енергопотреблението в Бразилия. Според доклад от 2004 на японския Център за продуктивност в социално-икономическото развитие, озаглавен "Лятното часово време като средство за структурна реформа в начина на живот", въртенето на часовника напред води до глобално намаляване на емисиите на въглероден двуокис с около 400 000 тона и до пестене на енергия - до 930 000 милиона литра изкопаеми горива - в краткосрочен план.

В дългосрочен план по-светлите вечери намалявали и джебчийските кражби с около 10 на сто. Според авторите на изследването, лятното часово време спомага за създаване на по-загрижено за околната среда общество, което повече се замисляло за пестенето на енергия.

Не е ли цялото това пестене на енергия чист мит?

Комисията по енергетика на щата Калифорния публикува доклада "Статистически анализ на ефекта от лятното часово време върху енергопотреблението". И според този доклад, удължаването в САЩ на лятното часово време (което там се въвежда още в първата седмица на март!) не е имало почти никакъв сериозен ефект върху консумацията на електроенергия в щата.

Пак от същата комисия идва и друг доклад - "Пестене на електричество от лятното часово време", публикуван през 2007. Докладът установява, че няма ясни доказателства, потвърждаващи тезата, че се използва по-малко електричество заради по-ранното започване на лятното часово време, а дори според някои данни е възможно и да има леко увеличение.

Изследване на американски университет показва още, че въвеждането на лятно часово време би струвало на домакинствата в Индиана около $8.6 млн. в сметки за електричество ежегодно. Изследването определя социалните разходи на нарасналите емисии на парникови газове - вариращи като стойност от $1.6 до $5.3 млн. годишно.

Според учените намалената стойност на осветлението през следобеда по време на лятното часово време се компенсира от по-високите разходи за климатици в горещите следобеди и увеличените разходи за отопление в студените сутрини.

Ръст на туризма

И все пак много туроператори по света вярват, че лятното часово време осигурява ръст на доходите за туристическата индустрия. Според публикация в Belfast Telegraph завъртането на часовниците, осигуряващо допълнителен час слънце вечер, носи на Северна Ирландия поне 6.34 млн. лири годишно от туризъм.

Допълнителният час в края на деня увеличава престоя на туристите на открито и носи допълнителни 2% доходи на местния бизнес. Туроператорите във Великобритания също твърдят, че лятното часово време увеличава туристите и носи допълнителни милиони лири годишно, тъй като допълнителното светло време през следобеда удължава туристическия сезон.

В Австралия щатът Нов Южен Уелс оповести, че допълнителните четири седмици лятно часово време през летния период биха имали положителен икономически ефект за град Сидни и за целия щат. Според австралийските политици така туристите биват насърчени да остават навън до по-късно, да харчат повече пари и да посещават повече туристически локации. Д

опълнителното време вечер засилва и възможностите за свързаните с туризма бизнеси като търговията, хотелиерството и транспорта, както и е от полза за фестивали и събития.

В австралийския щат Куинсланд цари същинска война между противници и поддръжници на идеята за въвеждане наново на лятното часово време. Решението то да бъде отхвърлено предизвика гняв сред лидерите на туристическата индустрия в щата, които твърдят, че това ще донесе многомилионни загуби. Щатът проведе референдум по въпроса за лятното часово време през 2007, в който мнозинството от селските региони се противопоставиха на въвеждането му.

За сметка на това 69% от жителите и 72% от компаниите в силно урбанизирания югоизточен Куинсланд, разчитащ много на туризма, подкрепиха завъртането на часовниците с час напред. Дори се разглеждаше вариант за разделяне на часовите зони в Куинсланд, но той бе отхвърлен, защото щял да отчужди селските региони от другите части на щата.

Други недостатъци

Удълженото лятно часово време в някои части на Австралия и Нова Зеландия създава проблеми с мобилните телефони, компютрите и други електронни устройства, решавани чрез ръчното им пренастройване или софтуерни ъпдейти. Русия също предизвика умерен хаос сред производителите на електроника с противоречивите решения да прекрати смяната на лятното и зимното часово време, фиксирайки за постоянно лятното време, а в момента в страната се разглежда законопроект, според който да се премине за постоянно към зимно такова.

Смесените летателни графици и неточните транспортни разписания отдавна предизвикват объркване сред пътуващите до страни с различен от глобалния режим за смяна на времето. Транспортната индустрия от години се оплаква от разходите, свързани с прехода към нови разписания и графици.

Сред другите възражения от лятното часово време са опасенията за безопасността в тъмните сутрини, особено за децата, чакащи училищни автобуси в някои райони. Точно поради такива опасения в някои страни като Гватемала бе взето решение да няма лятно часово време.

Основната грижа на правителството в страната е безопасността на хората, отиващи рано на работа или училище, като според властите ако се въведе смяната на часовниците, те биха тръгвали от къщи по тъмно, когато престъпността е най-голяма, което би ги изложило на потенциален риск.

В страни като Ирак има хора, които вярват, че животът е по-лесен без лятно часово време, което намалява объркването и притесненията за гражданите, свързани с промени на графици и приготвянето на храна.

Фермерски групи също отстояват позиции срещу лятното часово време, твърдейки, че то има сериозен негативен ефект върху свързаните със земеделието семейства, компании и общности. Има и такива, които изразяват опасения за здравето на хората, свързани със смяната на часовниците, свързани най вече с "пренастройването" на биологичния им часовник.

Въпросът за здравните проблеми

Изследването "Смяната на лятно и зимно часово време и инфарктът на миокарда", публикувано в New England Journal of Medicine през 2008 г., установява, че случаите на инфаркти нарастват силно в първите три дни след прехода към лятно часово време през пролетта. Обратно, имало е по-малко случаи на сърдечни удари при прехода от лятно към зимно време наесен. Изследователите твърдят, че най-разумното обяснение за това е негативният ефект от недоспиването върху сърдечно-съдовата система.

Друго изследване, публикувано в Current Biology през 2007, твърди, че системата за смяна на ден и нощ в човешкия организъм не се пренастройва към завъртането на часовника и сезонната адаптация към смяната на времетраенето на светлото време се нарушава от лятното часово време. Друго изследване от 2008 г. анализира връзката между лятното часово време и общото човешко здраве, особено психичното такова, като свързва завъртането на часовника напред през лятото с ръст на самоубийствата.

Независимо от всички аргументи "за" и "против", България засега си остава стабилен привърженик на завъртането на часовника през пролетта и есента - и не е спряла да го прави от 1979 г. насам.

 

webcafe.bg


Коментари
Коментирай чрез Facebook
4
2
varna (преди 9 години)
Рейтинг: 12264 | Одобрение: 2919
Открито писмо до управляващи и депутати по повод лятното часово време Имате една седмица на разположение на обясните на целокупния български народ, на учениците и техните родители – каква е ползата от смяната на часовото време?! За толкова години демокрация, признавам, още не мога да схвана смисъла на мероприятието. Не разбрах и защо удължихте лятното часово време с един месец повече, та вместо да свършва в края на септември, каквато беше социалистическата традиция, удължихте безумието с един месец отгоре. На този въпрос трябва да отговорят Иван Костов или Стефан Софиянски, ако някой се сети да ги пита. При социализма, когато бях още юноша бледен, ни се обясняваше, че така се прави икономия на ток. Тези икономии мен, подрастващия, ме задължаваха да ставам в тъмното, докато родителите ми още спяха, за да мога да се придвижа от село до града, където учех. На селската спирка се събирахме около 50-ина недоспали тийнейджъри за автобуса в 6 часа, за да бъдем навреме в техникума и гимназиите за първия учебен час в 7:30 часа. Блъскахме се като говеда, седяхме си в скутовете, защото друг автобус нямаше. Но го приемах, не исках да се лиша от телевизия заради спиране на тока, поради свръхвисока консумация, каквато имаше на моменти. А и училището беше от първостепенна важност. Всички селски деца имахме една и съща мечта – да се изучим, да си намерим работа в града, за да спим повече, като нормалните градски хора.
https://www.youtube.com/channel/UCcNbP1ZRiwsNeeSIBij7-bA?view_as=subscriber
1
5
zakluch (преди 9 години)
Рейтинг: 31191 | Одобрение: 5611
С това време е прекалено! Дали няа да е по-добре да се спре местенето на стрелки?
Повече за мен тук Ключодържатели
6
7
memom (преди 9 години)
Рейтинг: 3775 | Одобрение: 235
Много страни вече не го правят това със смяната на часовете

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама