Ето защо в Африка вирусът сякаш отстъпва
Снимка: Pexels
В Африка ваксинираните са само 7 процента, но новозаразените са по-малко от тези в Европа. Над този казус се чудят учени, пише "България Он Еър".
Много по-малко нови заразявания с Ковид-19 в момента се регистрират в Африка в сравнение с Европа. Но опасността е все така надвиснала над континента, понеже изцяло ваксинирани са едва 7% от 1,3-милиардното население.
Ако се вярва на статистиката, тенденцията в Африка сочи, че разпространението на пандемията е доста по-слабо. Според Службата срещу епидемиите на Африканския съюз до момента са регистрирани 8,5 милиона заболели, от които 220 000 са починали.
Скритите случаи обаче навярно са много.
"Предполагаме, че на континента са регистрирани по-малко от 15% от случаите на заразяване с Ковид-19", казва директорът на хуманитарната организация ONE Щефан Ексо-Крайшер за DW.
Според него в Африка има 7 пъти повече заразени от това, което сочи статистиката.
"Ковид-19 си отиде. Кога за последен път сте чули някой да е умрял от Ковид-19?", казва пред германския вестник "Ди Велт" Ниаша Ндоу от Зимбабве, който обяснява, че още носи маска в джоба си само за да не го глобят.
В страната вече отдавна са разрешени концертите, големите политически митинги и частните партита с участие на повече хора.
Световната здравна организация (СЗО) също констатира, че от юли насам броят на новите зарази в Африка спада. Независимо от съмненията в статистическите данни, идващи от някои африкански държави, очевидно беше предотвратено най-лошото, от което мнозина се опасяваха: неконтролирано разпространение на пандемията с милиони жертви. За това щастливо развитие на нещата учените все още не могат да дадат еднозначно обяснение.
Учени сочат няколко фактора, които предопределят слабостта на коронавируса в Африка. Първо, населението на континента е много младо - средната възраст е 20 години в сравнение със Западна Европа, където средната възраст е 43.
Второ, в Африка повечето хора живеят в малки села, а не в големи градове, където пандемията се разпространява по-бързо. Африканците прекарват и доста повече време на открито, което също намалява риска от заразяване. Няколко научни разработки в момента се занимават и с въпроса дали някакви генетични предпоставки и други заболявания не играят роля.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!