Евгени Кънев: “3 морета” има за цел Източна Европа да достигне Западна, но по линията Север Юг

08.07.2021 / 11:26 1

Снимка Фейсбук, Евгени Кънев

Нова държава ли е "3 морета"? Нов суперсъюз срещу Русия или срещу влиянието на Германия в ЕС? 

Все още витаят всякакви догадки около историческата инициатива "3 морета"

Интересен коментар прави икономистът Евгени Кънев:

"Днес, благодарение на усилията на президента - русофил и въпреки съпротивата на експремиера атлантик, България домакинства Инициативата “3 морета”, подкрепена от САЩ и Германия. Идеята на тази инициатива е свързване на пътната, енергийната и дигиталната инфаструктура на страните от Източна Европа между Балтийско, Черно и Адриатическо море, така че да могат да настигнат Западна Европа и издигнат надежден щит срещу хибридните атаки на Русия.

Тази идея е наследник на вековната полска идея Intermarium ( между морета) за изграждане на голяма междудържавна общност, която да бъде щит срещу руската агресия. В рамките на комунистическия блок всички връзки са били изграждани по трасето Изток - Запад, от Москва към отделните държави. А след падането на комунизма пък Запад - Изток за свързването на Източна със Западна Европа. Но инфраструктурата Север-Юг е много слаба и тази слабост се използва умело от Москва да постига своите геополитически интереси в бившите й колонии.

Инициативата е от жизнено значение за Източна Европа, тъй като от 2014 г с експроприацията на Крим започна Втората световна студена война с взаимните санкции на Запада срещу Русия и обратно. Тази война се глобализира с търговските санкции на САЩ срещу Китай и обратно.

Общото между двете световни студени войни е, че са борба за световна хегемония - общо взето между същите лагери. Но само дотук са приликите. 

Какви са основните разлики:

1. Първата световна Студена война беше предимно на идеологическа основа. 
Днес, въпреки че комунизмът продължава да е идеология в Китай, той далеч не служи за разменна монета на Китай в международен план.

Напротив, либералният международен ред през последните 30 години чудесно пасва на експанзионистичните планове на Китай и неговият лидер е пръв защитник на свободния пазар и търговия по международните форуми. Това, което реално държи режима в Китай е национализмът, т.е комунизмът без интернационалалното му съдържание, който всъщност придава по-приемлива форма на авторитарното управление. В Русия също имаме национализъм, но не в комунистическа, а в православна форма.

2. Втората разлика е, че при Втората световна студена война Запад- Изток, в лагера на Изтока отсъстват Източна Европа (въпреки изменчивостта на Унгария) и много страни от Азия, Африка и Латинска Америка. Обратно, някои страни в Азия, Африка и Южна Америка стават не толкова на политическо, колкото икономическо ниво зависими от Китай - което е знак за отстъпление от глобалния либерален ред.

3. Третата кардинална разлика е в икономиката.
Докато СССР достигна в най- добрите си години до 40% от БВП, то Русия е с БВП под 10% този на САЩ. Но за разлика от бедния Китай през първата студена война, сега имаме най-мощната някога авторитарна държава като противник на Запада, която може да достигне дори САЩ.
Това поставя съвсем различен акцент и в националната сигурност на САЩ, където НАТО има все по-малко значение.

4. Докато ядрената опасност беше взаимно сдържаща двата лагера преди и беше залог за мир, то сега нямаме такива гаранции. Кибератаките  могат да нанесат поражение на системите за ранно предупреждение на противника и така са създадат апетит за окончателна победа.

5. Не на последно място, докато имаше ясно блоково противопоставяне преди, сега при Втората световна студена война имаме фрагментирани лагери по интереси , многополюсност на конфликтите - примерно пак Близкия Изток. 

Кибер епохата създаде възможност и за асиметрични заплахи. Достатъчно е да обучиш пилоти да превземат самолети, да хакнеш избори , да отровиш обществената атмосфера с фалшиви новини или... да изпуснеш вирус.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
7
0
Варна (преди 2 години)
Рейтинг: 92131 | Одобрение: 38206
мечтата на поляците да са европейска супер сила
"Защо ние убиваме децата?" - зададе въпроса през 1992 година един сръбски войник и сам отговори на него: "Понеже те някога ще порастат и ще дойдат да ни убият вече възрастни".

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама