Евродепутатът Андрей Новаков: Има възможност парите за Българи не само да не намалеят, а дори да се увеличат
По отношение на кохезионните фондове България е на безопасно място, тъй като фокус върху намаляването на средствата е поставен върху Централна Европа, а не толкова върху Източна. Към момента нямаме упреци към това дали можем или не да управляваме европейските средства, за всички е ясно, че можем. Считам, че можем да получим задоволителни нива на финансиране.
Това каза евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков в ефира на предаването "Денят на живо" по Канал 3.
"Регламентът и бюджетът ще бъде за целия ЕС, не само за България. Вярвам, че има възможност не само да не намалеят парите за България, а дори да се увеличат. Трудна е да се каже с колко, но ако се доберем до преференциално финансиране за обезлюдени региони, за региони, в които няма алтернатива освен европейско финансиране, считам, че можем да излезем отново като победители, каза той.
„На 2 май, точно преди да получим предложението на комисията, ЕП гласува мой доклад за бъдещето на европейските инвестиции в транспорт, нещо, което ни засяга много, с което се надявам черно на бяло ЕП да излезе и да каже на ЕК и на целия ЕС, за регионите и за населените места, където няма как държавата да инвестира в големи, скъпоструващи жп линии и автомагистрали, каквито искат хората от Видин, Монтана и Враца, ЕС е длъжен да ги инвестира с безвъзмездни средства. Считам, че това ще се случи”, заяви Новаков.
„Към момента има няколко сценария, към които предполагам, че ЕК работи. Едното е за намаление с около 5%, другото е за намаление с около 10% в зависимост от това какъв ще бъде ефектът върху държавите членки и върху техните икономики. Това не е наказателна акция върху някой, но въпросът е, че когато една от първите държави, която се е присъединила към ЕС, е първата, която го напуска и остава след себе си 100 млрд. недобор в европейския бюджет, смятам, че сме длъжни отнякъде да се справяме. Големите държави са първите, които се съгласиха да вдигнат вноската си в бюджета, а и надявам се Великобритания да се съгласи да плати справедлива такса при излизането си, с която да можем поне временно през следващите няколко години да покриваме, както плащанията към земеделци и фермери, така и към млади учени, студенти по ЕРАЗАМ и разбира се към общините за различните им проекти ”, обясни евродепутатът.
„За съжаление Общата селскостопанска политика ще остане настрани, тогава когато се взима решение за това къде да се намалят европейските средства. Най-общо казано намалението ще е почти навсякъде, с изключение на няколко програми, като например ЕРАЗАМ и Хоризонт, но това не е окончателно. Намаление до 30% обаче, според мен, няма да се случи. Не мога да приема, че тези разходи трябва да ги съкратим с една трета, но повече от 40% от европейския заминават за земеделие. Към момента от 1 трилион 330-340 милиарда заминават за кохезиона политика, а около 400 милиарда заминават за земеделие, така че когато тръгнеш да съкращаваш разходи от някъде, това са най-очевидните места, от които някои би могъл да съкращава разходи, тъй като почти за нищо друго не харчим, но тава са най-тежките сценарии. Според мен това се прави само, за да се тестват реакции на отделните институции. Според мен, няма да се стигне до това нещо, разясни още Новаков.
България ще продължи да бъде една от най-печелившите държави, поне ще се отнася до разликата между внесени и получени средства от ЕС, категоричен бе Андрей Новаков.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!