Евродепутатът Емил Радев пред БТВ: На практика мониторингът на ЕК към България е паднал
Редактор: Александър Дечев
e-mail: alexander_dechev_petel.bg@abv.bg
Евродепутатът Емил Радев е категоричен, че на практика мониторингът на Европейската комисия към България е паднал.
"През октомври 2019 г. ЕК по механизма за сътрудничество и проверка имаше доклади за Румъния и за България, като ясно бе заявено: България е изпълнила всички препоръки на ЕК във връзка със съдебната реформа, борбата с корупцията, върховенството на закона и ние покриваме стандартите, които трябва да покриваме като членка на ЕС. Миналата година на 29 декември Европарламентът и ресорната комисия с изявление на председателя подкрепи тази теза на комисията и заяви ясно, че България е изпълнила всички критерии и препоръки за отпадане на мониторинговия механизъм. Оттам нататък трябваше да има едно формално решение на ЕК за отпадане на мониторинга, но настъпи кризата с Ковид-19 и видяхме, че от европейския дневен ред бяха свалени всички останали теми, освен борбата с пандемията. В момента парламента гледа главно мерки за подобряването на тази борба и икономическата криза, която последва. Оттук нататък очакваме всеки един момент и с въвеждане на общия европейски механизъм за върховенството на закона, което ние от парламента настояваме от вече почти 4 години. С две думи искаме да бъде въведен своеобразен мониторинг върху всички държави членки на ЕС. Преди да дойда тук слушах интервю по националното радио на Валдис Домбровскис, който ясно заяви, че няма последващ доклад за България, не се предвижда такъв. В момента никой не работи, иначе трябваше да имаме след един месец технически доклад по механизма за сътрудничество и проверка. България е изпълнила препоръките и българското правителство се е справило изцяло с онези препоръки, които бяха в доклада през 2018 г., и оттук нататък тази тема за България е затворена. Не така стои ситуацията с Румъния. Технически има още една стъпка - формално решение на ЕК. След като изкара доклада в края на миналата година и каза ясно, че сме изпълнили всичко, тя поиска мнението и на съвета, и на парламента. Мнението и на двете е, че този мониторингов механизъм приключва. Това е за България. За Румъния е отделно", каза той в придаването "Лице в лице" по БТВ.
Запитан възможно ли е това гласуване да не се случи в наша полза, той бе категоричен в отговора си: "Не. Съвсем ясно е казано в доклада на ЕК, че ние сме изпълнили всички препоръки. Те бяха 17, работеше се по тях близо две години и ги изпълнихме. Правителството каза, че въпреки че ще се прекрати механизма, ние създадохме вътрешен механизъм в България за наблюдение на тези теми. Знаете, че имаме стратегии за съдебна реформа и тук са всички ресорни институции - Министерски съвет, ресорни министри, Висшия съдебен съвет. Всеки си наблюдава темите, за които отговаря".
Радев разкри, че вчера се е публикувал доклада по европейския семестър. "Това е ежегоден доклад, който на практика е диалог между Европейската комисия и държавите членки. Тук има препоръки за всяка една държава членка. Главно за икономически и фискални политики, но знаем, че теми като корупция, като върховенство на закона, те влияят и на икономическата и финансова стабилност в държавите членки. И именно тук в точка 31-ва на този доклад, когато се коментира България, след като се коментира всичко останало се казва- да, ние нямаме препоръки по темите, които се разглеждат от механизма за сътрудничество и проверка, защото коментираме 2019 г. и те са в доклада за 2019 г. там. Това се казва. Междувпрочем, това изречение присъства във всички доклади по европейския семестър като погледнем назад. Те не коментират теми, които вече в един отделен механизъм са коментирани. България беше похвалена много в този доклад като единствената държава в ЕС, която спазва бюджетната и фискална политика и няма дефицити", обясни евродепутатът
"Проблемите с корупцията и върховенството на закона са проблеми на всяка една държава членка. Ние искаме общ механизъм с ясни критерии и по един и същ механизъм да гледаме всички държави членки, а не както беше по един дискриминационен начин да се гледат България и Румъния, въпреки че виждаме в този доклад много остри критики срещу Полша и Унгария например. Светлото бъдеще си го правим ние и не е важно дали има доклади, Брюксел, кой ни наблюдава, а важното е ние да провеждаме тези политики и да се наблюдаваме", добави той.
"Генерално решение за пътуванията все още няма. Но ние видяхме, че почнаха преговори между Германия и Австрия за отваряне на границите, страните от централна Европа създадоха нещо като Шенген, да вървят стоки и т.н. Малко по малко ще се отварят границите. Имаше държави, които понесоха тежък удар, други като България минаха по-леко през тази ситуация. Едва ли ще има скоро пълно отваряне. Една Испания, например, е малко по-консервативна, в сравнение с Германия и Австрия", завърши Радев.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!