Евронюз изхвърли България от Европа

21.11.2023 / 09:47 3

Кадър Гугъл мапс

Много интересна статия в Евронюз посочва къде са най-високите и най-ниските заплати в Европа.

Интересно е, че на дъното са сложени Унгария, Гърция и Словакия, което е разбираемо, но все пак дори в тези по-слаби финансово страни заплатите са по-високи от тези в България и Румъния.

Това веднага провокира дискусия в социалната мрежа.

"Леле, явно България и Румъния не са в Европа и ЕС"

"Класика... Чудя се дали *ние* сме изключени, за да увеличим статистиката "

"Разгледах оригиналните данни, които те цитират.

Да, не присъстваме там. За сметка на Швейцария, Норвегия и Великобритания.

Защо? Защото статистиката е озаглавена „Средни годишни заплати за ИЗБРАНИ ЕВРОПЕЙСКИ СТРАНИ през 2022"

А ето и цялата статия.

Как се сравняват средните заплати в Европа? Euronews Business разглежда по-отблизо страните, които най-много възнаграждават служителите, цитира economy.bg.

Регламентите на ЕС за служителите като цяло са доста силни с акцент върху индивидуалните условия на труд и трудовите права, включително правото на информация, антидискриминационните закони и сигурността на работното място.

Въпреки това, когато става дума за заплати и възнаграждения в държавите-членки на ЕС, все още има значителни различия в зависимост от редица фактори, като закони, търсене, инфлация и други. 

Как се сравняват държавите в Европа по отношение на заплащането

Според Statista през 2022 г. средните годишни заплати варират от 73 642 евро в Исландия до 24 067 евро в Гърция.

Страните с най-високи плащания през 2022 г. са Исландия (73 642 евро), Люксембург (72 529 евро), Швейцария (67 605 евро), Белгия (63 758 евро) и Дания (59 405 евро), докато най-ниско плащащите са Гърция (24 067 евро), Словакия ( 24 337 евро), Унгария (26 376 евро), Португалия (29 540 евро) и Чехия (30 967 евро).

Според Евростат средната цена на труд на час в ЕС е била 30,5 евро. Средните годишни заплати за самотни служители без деца са 26 136 евро. Работещите двойки с две деца получават средно 55 573 евро годишно.

Некоригираната разлика в заплащането на жените и мъжете е била 12,7% през 2021 г., като най-голямата разлика се наблюдава в Естония, 20,5%, а най-малката разлика е в Люксембург -0,2%. Въпреки това, според Европейската комисия, разликата в заплащането се е увеличила с 13% през 2023 г.

Какво прави ЕС, за да преодолее разликата в заплащането?

Още през 2020 г. Европейската комисия обяви стратегия за опит за преодоляване на тази празнина до 2025 г. Това беше последвано от стартирането на Директивата за прозрачност на заплащането от Комисията през юни 2023 г. с фонд от 6,1 милиона евро за подпомагане на прилагането на същата. Това улеснява служителите да разпознават дискриминацията при заплащането. Функционира и като насока за работодателите.

Обикновено най-добре плащащите сектори в Европа са финанси, застраховане, електричество, минно дело, информационни технологии, търговия на дребно и образование. От другата страна на спектъра, най-ниско плащащите сектори обикновено са административна подкрепа, хотелиерство и строителство.

Какво води до високи заплати в Исландия и Люксембург?

Високите заплати в Исландия се дължат на това, че голяма част от частния сектор на страната разчита на колективни споразумения. Някои увеличения също се дължат на добавянето на обезщетения за Covid-19, както и на възстановяване на почасовите заплати след слабост по време на пандемията.

Исландия също е една от най-скъпите страни в света, с постоянно висока инфлация, което също допринася за работниците, които искат по-високи заплати. От март 2019 г. са подписани 326 исландски трудови договора, като над 90% от работната сила е част от синдикат.

Финансовият и банковият сектор са основната тежест зад атрактивните заплати в Люксембург, като повечето банки наемат високообразовани, опитни и търсени работници. Някои от тях също са чужденци.

Люксембург също преразглежда своята минимална социална работна заплата в сравнение със средните заплати и движението на цените на всеки две години, като по този начин поддържа много актуализирани стандартите за заплащане. Заплатите обаче зависят до голяма степен от секторите, подразделенията на банките, стажа, възрастта, както и образованието и опита.

Това може да доведе до значителни различия, дори в рамките на един и същи сектор, в зависимост от конкретната роля и длъжност на служителя. Като такива средните заплати са повече или по-малко равни в Люксембург от 2015 г. насам, тъй като производителността намалява.

По-ниски данъци и процъфтяващ банков и финансов сектор

Пазарът на труда в Швейцария също споделя голяма част от същите предложения като Люксембург, тъй като и двете страни са подкрепени предимно от сектора на банковите и финансовите услуги. Въпреки това, Швейцария също има много по-ниски данъци в сравнение с останалата част от Европа, средно около 20% до 35% за групата от 150 000 до 250 000 швейцарски франка.

Белгия също така залага много на индексирането на заплатите както за служителите на белите якички, така и на служителите в частния сектор. Страната отбеляза най-високата индексация от 50 години през 2022 г., тъй като растящата инфлация и извънконтролните цени на енергията се отразиха върху покупателната способност на служителите.

Междувременно Дания има донякъде уникален модел на пазара на труда, който зависи от баланса между гъвкавост и сигурност. Това позволява на страната да няма определена минимална заплата, вместо това позволява на служителите и работодателите да постигнат свои собствени споразумения за заплатите.

В същото време има и по-малко закони относно уволненията, като съдебните спорове, които ги оспорват, също са доста малко. Служителите обаче не остават настрана. Имат осигурителни фондове за безработица, в които могат да внасят абонаментно, докато са на работа. Това им осигурява обезщетения за безработица до две години, в случай че по-късно загубят работата си.

Защо заплатите в Гърция са толкова ниски в сравнение с други?

Икономиката и пазарът на труда на Гърция като цяло все още се борят да се възстановят от кризата с държавния дълг, което води до далеч по-ниски средни заплати и минимални заплати от останалата част от Европа. Наскоро бяха приложени и редица по-строги мерки на пазара на труда, като например стимули за наемане на по-млади, току-що завършили стажанти, които могат да бъдат платени по-малко.

По подобен начин Словакия също се бори с ниската производителност на труда и последиците от рухналия съветски режим, което поддържа заплатите ниски.

Португалия също е изправена пред ниска производителност, както и нарастваща тенденция за наемане на краткосрочни сезонни работници за укрепване на туристическия сектор на страната. По-ниските заплати също допринесоха много за ценообразуването на редица хора от процъфтяващия сектор на недвижимите имоти.

Техническата рецесия в Унгария може да е допринесла за по-ниските заплати напоследък, тъй като по-малко компании успяха да си позволят разходите за труд. В исторически план обаче ниските разходи за живот в Унгария може да са били ключов фактор за слабите възходящи движения на заплатите, въпреки че това може бавно да се променя сега, когато страната е изправена пред по-висока инфлация.

От друга страна, Чешката република е изправена пред по-културен проблем с по-голямата част от служителите, които се колебаят да преговарят за по-високи заплати. В резултат на това дори профсъюзите са по-слаби, отколкото би трябвало да бъдат, и не са в състояние да направят много за насърчаване на дневния ред на служителите.


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
1
SANDOKAN1963 (преди 1 годинa)
Рейтинг: 8280 | Одобрение: 1140
бе   ква  ЕВРОПА....кви   пет  лева....
mobilis in mobili
3
1
kris (преди 1 годинa)
Рейтинг: 391808 | Одобрение: 66663
Малко данни : България със 6 мииона население има БВП – $77 милиарда, 240 хрантутеници в Парламата и купува усилено тъпи оръжейни системи, които ги няма.....Швейцария с 8.8 милиона население има БВП - $800 милиарда , 200 депутати и минимални разходи за въоръжение.....Отоплението в Исландия е безплатно и почти няма т армия и военни разходи.....Люксенбург също не плаща за военни разходи.....А сега да се сравним с най-добрите......!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
0
1
Радостин (преди 1 годинa)
Рейтинг: 162736 | Одобрение: 8671
Европа ни е отсвирила отдавна.
Всеки да си получи заслуженото !

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама