Европа иска от най-корумпираната страна България поне някакви присъди за корупция по високите етажи на властта

13.07.2022 / 15:43 4

Снимка: Pexels

България доказано е най-корумпираната страна в ЕС и то на всички нива - отгоре до долу.

Корупцията сякаш е част от традициите в нашата страна, което води и до общата развала на всички социално икономически отношения в обществото.

Парадоксално, след като проблемът е очевиден, в България битка с корупцията не се провежда и няма присъди.

Една от препоръките към страната ни в тазгодишния Доклад за върховенството на закона за държавите от ЕС е да има окончателни присъди по дела за корупция по високите етажи.

Брюксел препоръчва на България законодателни промени, насочени към подобряване на функционирането на Инспектората към Висшия съдебен съвет и избягването на риска от политическо влияние, по-специално чрез включването на съдебните органи в избора на неговите членове, съобщава БТА. Друга препоръка е свързана с предприемането на стъпки за адаптиране на състава на Висшия съдебен съвет, като се вземат предвид европейските стандарти за съветите на съдебната власт.

Европейската комисия очаква от страната ни осигуряване на навременни и редовни конкурси за повишаване на съдиите, за да се избегне дългосрочното командироване за заемане на вакантни позиции, като се вземат предвид европейските стандарти за командироване на съдии. Липсата на редовен конкурс за повишаване на магистратите, съчетано с широкото използване на командироване, рискува да засегне независимостта на магистратите.

В доклада се припомня, че със законодателна реформа са премахнати специализираните съдебни органи, като същевременно се предвижда преназначаване на съответните магистрати в обикновените съдилища и прокуратури, с гаранции за защита на съдебната независимост и процесуалните права.

Трябва да бъдат взети и мерки подобряване на интегритета на специфичните сектори на публичната администрация, включително мерки, съобразени с полицията и съдебната система.

Еврокомисията иска гаранции, че институционалните реформи на Комисията за борба с корупцията и специализираните съдебни органи ще доведат до подобрена ефективност на разследванията и окончателни присъди по дела за корупция по високите етажи.

В частта за България се припомня, че правителството се е ангажирало, в контекста на Плана за възстановяване и устойчивост на България, да създаде ефективен механизъм за отчетност и наказателна отговорност на главния прокурор и неговите заместници.

Предизвикателствата остават в областта на цифровизацията на правосъдието. Административното правосъдие продължава да се представя добре по отношение на ефективността.

Антикорупционната комисия продължи да изпълнява дейността си, като се предвиждат реформи, насочени към нейното преструктуриране с цел подобряване на капацитета й за разследване на случаи на корупция.

В доклада се казва, че продължава изпълнението на Националната стратегия за превенция и противодействие на корупцията, както и общите разпоредби за интегритета на публичната администрация, включително разпоредби за конкретни сектори и механизъм за деклариране и проверка на имуществото. Лобирането и защитата на лицата, подаващи сигнали за нередности, все още не са правилно регулирани, въпреки че има планове за справяне с това. По време на пандемията от COVID-19 бяха идентифицирани специфични за сектора корупционни рискове като управление на бюджетни средства и контролни дейности, включително обществени поръчки.

По отношение на свободата и плурализма на медиите се казва, че в България липса ясна регулаторна рамка, която да гарантира прозрачност при разпределянето на държавна реклама, това остава повод за безпокойство, въпреки някои мерки, предприети за подобряване на прозрачността.

Що се отнася до прозрачността на медийната собственост, продължават призивите за по-ефективно прилагане на задълженията за медийна собственост.

Според Брюксел съществуват правни гаранции по отношение на независимостта на обществените медии, но те изглеждат недостатъчни. В доклада се припомня, че се обмисля преразглеждане на закона, за да се засили независимостта на обществените медии и да се определят по-подробно мисията на обществената услуга и свързаното с нея финансиране.

Професионалната среда на журналистите леко се подобри от миналата година, но проблеми като достъпа до обществена информация, условията на труд и стратегическите съдебни дела остават.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
4
cron1 (преди 1 годинa)
Рейтинг: 79855 | Одобрение: -8720
Докато каскетът е на власт, няма как да стане...Да го уволни ЕП, щото нашият не може!:'(:dizzy:
Марио Кроненберг
3
1
уйчо (преди 1 годинa)
Рейтинг: 90631 | Одобрение: 661
Доказал го филанкишията.
5
5
danx12n (преди 1 годинa)
Рейтинг: 14221 | Одобрение: 3021
България доказано е най-корумпираната страна в ЕС и то на всички нива - отгоре до долу. 🙂 Кой го доказа, вие от Petel ли? Или ония корумпета от Брюксел? 🙂 Най-корумпираните държави са онези които се правят на борци срещу корупцията. Пресен пример е скандала с Макрон и един европейски комисар. 
"𝗲𝘂𝗿𝗼𝗮𝘁𝗹𝗮𝗻𝘁𝗶𝗰 𝗳𝗿𝗲𝗲𝗱𝗼𝗺 𝗮𝗻𝗱 𝗶𝗻𝗱𝗲𝗽𝗲𝗻𝗱𝗲𝗻𝗰𝗲 𝗮𝗿𝗲 𝗲𝘅𝗽𝗲𝗻𝘀𝗶𝘃𝗲 𝗽𝘂𝗿𝘀𝘂𝗶𝘁𝘀 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝘂𝘀𝘁 𝗯𝗲 𝗽𝗮𝗶𝗱 𝗲𝘅𝗽𝗲𝗻𝘀𝗶𝘃𝗲𝗹𝘆" - обясни робовладелецът на освободения роб, докато му прибираше къшея хляб от ръцете
3
0
... (преди 1 годинa)
Рейтинг: 27275 | Одобрение: 7680
Тогава защо помилваха ББ днес в европарламента? Заначи реално не искат :/

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама