Езиковите гимназии ще могат да приемат ученици и след 5 клас
Езиковите гимназии ще могат да приемат ученици след пети, а не както досега след седми клас, пише на страниците си в. „Труд”. За това са се разбрали след обсъжданене на новия закон за просветата депутатите на ГЕРБ и БСП в комисията по образование и наука в парламента.
Въпреки промените училищата ще продължат да се наричат гимназии, а статусът им няма да се промени с този на средно образование.
По думите на червения депутат Кирчо Атанасов договорките са били първоначално математическите гимназии да приемат след 5 клас, тъй като тогава се проявяват талантите, но впоследствие депутатите се разбрали това да важи и за езиковите гимназии, „за да не се сърдят”.
В предишния вариант на законопроекта се предвиждаше математическите училища, които искат да имат класове преди гимназиалния курс, да станат обикновени учебни заведения. Това предизвика масови възражения от страна на родители и педагози.
Приемът от 5 клас ще постави гимназиите в конкурентна среда, смята председателя на комисията Милена Дамянова от ГЕРБ. По думите й самите езикови гимназии настояват да има ранно обучение.
„Не може да има повече от една паралелка в 5-и клас в математическа гимназия в страната. Този прием е само за деца таланти, а не по принцип”, каза Атанасов, който бе дългогодишен директор на Пловдивската математическа гимназия. За Софийската математическа гимназия паралелките ще са три.
Промяна ще има и при приема в първи клас, пише в. „Монитор”. В момента учители и директори обсъждат новите правила за прием. Сред тях ще бъде и критерият „по-малко братче”. Идеята е колкото по-малко е братчето или сестричето на кандидат-първолака, толкова повече точки да получи детето при класирането.
Критерият “братче или сестриче” не е нов, но досега в повечето училища точките бяха фиксирани независимо от възрастта на детето.
Друга идея е да се признава адресната регистрация с поне шестмесечна отседналост. Мярката се въвежда заради честата практика родителите да се регистрират на нов адрес дни преди кандидатстването.
Изискванията носят различен брой точки при класирането в първи клас. В повечето училища адресната регистрация може да донесе между 4 и 10 точки. Предимство е и дали родителят е завършил същото училище или пък работи в района. Бонус точки в някои училища носи и ако майката или таткото работи в системата на средното образование.