Факти: Черно море е първият наш отбор, победил Лудогорец в Разград!

29.04.2017 / 16:00 1

„Черно море” гостува в понеделник вечерта на „Лудогорец” със самочувствието на първия отбор в България, победил шампиона в елитен мач в Разград. Това става на 29 март 2012 година, когато „моряците” печелят с 2:0.

Впоследствие на този терен победи са записали само „Берое” и наскоро „Дунав”. „Черно море” и „Берое” единствени са постигнали победи над подопечните на Домусчиев у дома и на чужд терен.

В досегашните 16 двубоя между варненци и разградчани при майсторите шампионът има положителен баланс, но начинът, по който са се развивали срещите, показва, че трудно стига до успехи и „моряците“ са един от най-неудобните му съперници.

Досега като наставник на варненци Гонзо има 7 мача с Лудогорец – 1 победа, 3 равни и 3 загуби (7:11). Под негово ръководство Черно море е взел най-резултатната си победа – с 3:1, и за първи път е вкарал повече от 2 гола на шампиона.

---

Балансът

Черно море и Лудогорец са изиграли помежду си 16 мача в „А” група, преименувана този сезон в Първа професионална лига.

„Моряците“ имат 2 победи, 5 равни и 9 загуби, с голова разлика 14:26. Във Варна срещите са 7, а една има в Каварна – 1 победа за Черно море, 2 равни и 5 загуби, при голово съотношение 7:14.

В Разград двубоите също 8 – Лудогорец има 4 победи, 3 равни и 1 загуба, при голова разлика 12:7.

Всички мачове: Черно море – Лудогорец 0:1, Лудогорец – Черно море 0:2, Черно море – Лудогорец 0:3, Лудогорец – Черно море 2:0, Черно море – Лудогорец 3:1, Лудогорец – Черно море 1:1, Черно море – Лудогорец 1:1, Лудогорец – Черно море 3:1, Черно море – Лудогорец 0:0, Лудогорец – Черно море 2:0, Черно море – Лудогорец 2:3, Лудогорец – Черно море 1:1, Черно море – Лудогорец 0:2, Лудогорец – Черно море 2:1, Черно море – Лудогорец 1:3, Лудогорец – Черно море 1:1.

Авторите на 14-те гола за Черно море: Георги Божилов, Бакари и Матиас Курьор - 2, Ермес Паломино, Мирослав Манолов, Даниел Георгиев, Стенли Окоро, Стенио дос Сантос, Георги Илиев и Марек Кузма – по 1. Хосе Паломино си е отбелязал автогол.

--

През септември 2011 година Черно море и Лудогорец се срещат за първи път в „А“ група. Мачът е във Варна, а гостите току-що са влезли в елита. Събитията на терена са равностойни, но в 70-ата минута Емил Гъргоров успява да вкара и носи успеха на Лудогорец.

В ответната среща в Разград – 29 март 2012 година, Черно море става първия наш елитен тим, който побеждава бъдещия шампион и хегемон у нас. В 15-ата минута Емил Гъргоров уцелва гредата от фаул, но четири минути по-късно Ермес Паломино смълчава трибуните.

След центриране на Георги Илиев от фаул венецуелецът открива с глава резултата и остава в историята на „моряците“ като автора на първия гол срещу Лудогорец в „А“ група.

Следва натиск на домакините и вратарят Петър Денчев спасява с крак удар на излезлия сам срещу него Михаил Александров. В 56-ата минута Мирослав Манолов поставя точка на спора. Нападателят се измъква от опеката на Гулдан и с елегантен удар опъва мрежата зад вратаря Петер и фиксира крайното 2:0.

„Лудогорец бе поставен под напрежение, тъй като бе записал две поредни загуби и треньорът Ивайло Петев бе разпънат от критики. Ние им нанесохме трета поредна загуба, но Петев запази поста и същия сезон изведе отбора си до втора поредна титла. Спомням си, че показахме голяма ефективност – от 3 удара към вратата, вкарахме 2 гола. Те имаха поне 17 удара, но имахме шанс, а и вратарят ни бе на висота“, върна се назад във времето за „Народно дело Седмицата“ Стефан Генов. Той също остава в клубните анали като треньора на Черно море с първата победа над Лудогорец.

Съставът на „моряците“: Петър Денчев, Сашо Александров, Александър Александров, Росен Колев, Марко Тиаго, Самуел Камазола, Георги Илиев, Георги Божилов (82-Симеон Симеонов), Марлон Фернандес (74-Живко Атанасов), Ермес Паломино, Мирослав Манолов (86-Християн Попов)

На 31 август 2013 година Черно море взема втората си и най-резултатна победа до този момент над Лудогорец. Гостите идват на „Тича“, след като 3 месеца по-рано са станали шампиони за втори път, но отстъпват безславно с 1:3.

В 21-вата минута Георги Божилов открива резултата. При отлична контраатака Георги Илиев изпреварва Теро Мантула и извежда перфектно Божилов, който се озова сам срещу Владислав Стоянов. Нападателят шутира по земя в далечния ъгъл, като топката първо срещна дясната греда, след което влетява в мрежата – 1:0.
В 45-ата минута реферът отменя гол на

Александър Александров. Последният засича с глава центриране на Симеон Райков от фаул и праща топката зад голлинията във вратата на Лудогорец, но е маркирана засада. При удара с глава защитникът на "моряците" е изритан в главата от вратаря Владислав Стоянов и получава медицинска помощ.
В 54-ата минута отново Георги Божилов е в прегръдките на своите. Георги Илиев напредва отдясно и центрира в пеналта, Моци се разминава с топката и тя стигна до връхлитащите пред голлинията Божилов и Райков, като първият я насочва отблизо в мрежата – 2:0. Така Божилов се превръща в единствения „моряк“ с два гола в един мач срещу „орлите“.
Разградчани са довършени от Даниел Георгиев в 71-вата минута. Михаил Венков изпълнява тъч към Симеон Райков в наказателното поле на гостите, той преодолява Кайсара, след което през куп от играчи насочва към точката на дузпата, откъдето Георгиев бие точна с десния крак – 3:0.
Силите на Лудогорец стигат само за почетен гол. Вкарва го Фабио Ешпиньо директно от фаул в 80-ата минута.
Съставът на победителите: 33. Георги Китанов, 25. Сашо Александров, 15. Александър Александров, 6. Кирил Котев, 4. Михаил Венков, 3. Даниел Георгиев (87-55. Росен Колев), 8. Еденилсон Бергонси, 11. Симеон Райков, 9. Бакари (65-23. Даниел Младенов), 21. Георги Илиев (к), 14. Георги Божилов (78-10. Тодор Паланков).

Гръмката победа на Черно море с 3:1 се оказва и последна до този момент срещу Лудогорец в елита. В последвалите 11 мача „моряците“ записват 5 равни и 6 загуби (8:19), а фактите сочат, че варненци са без пълен успех над разградчани близо 4 години. Все пак Черно море стига до три престижни равенства в Разград – по 1:1, като и в трите срещи точни са чужденци – Бакари, Матиас Курьор и Марек Кузма, който вкарва при последното равенство през декември миналата година.

През този период обаче на „Тича“ имат и сладък спомен  срещу Лудогорец. На 14 август 2015 година Черно море печели с 1:0 финалът за Суперкупата в Бургас след фамозен гол на Мехди Бурабия в 15-ата минута и за първи път в историята си вдига трофея.

Загубата пък води до уволнението на португалския наставник на „орлите“ Бруно Рибейро.

Съставът: 33.Георги Китанов, 5. Стефан Станчев, 15. Траян Траянов (25-Жиньо), 23. Мамуту Кулибали, 4. Михаил Венков, 8. Стенио, 10. Марк Клок (77-Георгиев), 21. Мехди Бурабия, 19. Матиас Курьор, 77. Андреас Васев (79-Паланков), 11. Живко Петков

Гамбиецът от испански произход Бакари Камби е един от тримата най-резултатни играчи на „моряците“ срещу разградчани. Той е и сред тримата футболисти от настоящия състав на тима, които са се разписвали във вратата на шампиона.

Именно с гол на Бакари Черно море печели най-драматичната си точка срещу Лудогорец на 13 април 2014 година във Варна.  След като съперниците правят по няколко пропуска, резултатът се запазва 0:0 до 77-ата минута. Тогава реферът отсъжда дузпа за гостите, след като при центриране Мисиджан насочва топката с глава към вратата, но тя среща лявата ръка на Сашо Александров.

Секунди след това Христо Златински е точен от бялата точка с точен изстрел в долния ляв ъгъл – 0:1.
В края съдията дава продължение от 3 минути и във втората от тях Бакари вдига публиката на крака.

Нападателят получава пас от Стенли Окоро между няколко играчи на Лудогорец и с безпощаден удар от вратарското поле прави безпомощен Владислав Стоянов – 1:1.

Съставът на домакините: 33. Георги Китанов, 25.Сашо Александров (80 -7. Бекир Расим), 5. Стефан Станчев, 6. Кирил Котев (к), 4. Михаил Венков, 8. Еденилсон Бергонси, 10. Тодор Паланков, 17. Иван Коконов, 30. Димо Атанасов (55 -20. Стенли Окоро), 14. Георги Божилов, 9.Бакари (90+2 -3. Даниел Георгиев).
Любопитно е, че първото попадение на Бакари също носи точка на варненци. Той е точен при 1:1 в Разград в предната среща.