Фалшива е новината за нов мораториум върху лекарствата

15.01.2018 / 19:29 0

Фалшива е новината, че здравните власти въвеждат нов мораториум върху иновативни лекарства за онкоболни пациенти. Това съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването /МЗ/.

От ведомството изразяват притеснение, че медийни публикации и позиции на пациентски организации изразяват погрешни внушения за въвеждане на рестриктивни мерки и по този начин насаждат безпочвени страхове в обществеността и най-вече в нуждаещите се от лечение с нови медикаменти граждани.

От МЗ припомнят, че с поправки от януари 2017 г. в Наредбата за цените на лекарствените продукти е въведено изискването за проследяване на ефекта от терапията с лекарства, които за пръв път се включват в Позитивния лекарствен списък (ПЛС). Това изискване се отнася за иновативни продукти, за които не са представени доказателства за терапевтична ефективност и/или съотношението разход-резултат е неефективно.

Липса на терапевтична ефективност означава, че за лекарствения продукт не са налице данни при прилагането му в реалната медицинска практика. Болниците, които ще работят с новите иновативни 13 лекарства и ще проследяват ефекта от терапията с тях трябва да бъдат университетски и в тях да има кадри и апаратура по профила на съответното заболяване. Тези иновативни лекарства, които по данни на притежателите на разрешителни за употреба, са предназначени за много малък кръг пациенти - 10-15 души, допълват от МЗ.

Сред лечебните заведения не попадат комплексните онкологични центрове. От здравното ведомство подчертават, че за всяко ново лекарство има определени болници, в които ще се проследява терапевтичния ефект от прилагането му и не става дума за рестрикции, пише novini.bg.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама