Фед: САЩ спират "печатането на пари"

03.11.2021 / 21:55 2

Редактор: Виолета Николаева

e-mail: violeta_nikolaeva_petel.bg@abv.bg

Снимка Pexels

Празникът на свободните пари, в който глобалните пазари и икономики живееха от пролетта на 2020 г., е към своя край.
Федералният резерв на САЩ започва да отменя безпрецедентна програма за обратно изкупуване на активи, която вкара 4,4 трилиона долара допълнителна ликвидност в системата за година и половина, пише finanz.ru.
Стартирана през март 2020 г. на фона на колапс на пазари и най-тежката глобална рецесия от 70 години, програмата за QE ще бъде намалена с 15 милиарда долара от ноември, обяви Фед след среща на Комитета за отворени пазари в сряда.
Месечният обем на транзакциите ще намалее от 120 милиарда долара на 105 милиарда долара и след това ще продължи да пада със скорост от 15 милиарда долара всеки месец, се казва в съобщение на FOMC.

Обемът на обратно изкупуване на съкровищни ​​облигации (сега 80 милиарда долара на месец) ще намалява с 10 милиарда всеки месец, а ипотечните облигации (сега 40 милиарда) с 5 милиарда.
В резултат на това до юни 2022 г. потокът от долари, който повече от година се излива на пазарите изпод „печатната преса“ на американската централна банка, ще спре до нула.

„С напредъка във ваксинациите и силната правителствена подкрепа показателите за икономическа активност и заетост продължават да се покачват“, се казва в съобщение на Фед. Проблемът обаче остава инфлацията, която Фед оценява като "висока".
Нарушените вериги за доставки, логистичният колапс в пристанищата и рязкото покачване на цените на енергията доведоха нарастването на потребителските цени в най-голямата световна икономика до рекорд от 13 години. В същото време дефлаторът на потребителските разходи, показател, предпочитан от самия Фед, достигна своя максимум от януари 1991 г. (4,26%) през август, а инфлацията на цените на производител в преработващата промишленост стана безпрецедентна за 36 години наблюдение.
Фед продължава да настоява, че инфлационният скок е краткосрочен, но става все по-малко уверен в това: ако в съобщението след срещата през септември покачването на цените беше свързано с "временни фактори", сега с фактори, които са " се очаква да бъде временно."

Отказът от политиката на обратно изкупуване на активи не означава подготовка за повишаване на лихвените проценти, увери председателят на Фед Джером Пауъл на пресконференция. Но пазарът не му вярва: фючърси върху лихвения процент на Фед с вероятност от 64% поставят растежа му през юни 2022 г.
След срещата на 3 ноември лихвеният процент остава непроменен – в диапазона 0-0,25% годишно.

Общо за година и половина централните банки, издаващи резервни валути, отпечатаха 11 трилиона долара, от които около 6 трилиона долара - през първите месеци на пандемията, а след това около трилион долара на тримесечие, изчисляват анализаторите на Bank of America.

Ликвидното цунами, което удари пазара, повиши цените на активите - от акции през стоки до криптовалути. Капитализацията на световните фондови пазари се увеличи с 60 трилиона долара и надхвърли 140% от световния БВП; цените на петрола се върнаха към нивата от 2014 г., цените на газа и въглищата достигнаха исторически върхове.
Излишъкът от пари в среда, в която производствените вериги са нарушени, създаде хаос: ралито на пазара на метали беше рекордно за едно десетилетие, покачването на реалните цени на храните в света счупи рекордите от 70-те години на миналия век, а цената на контейнера доставката е скочила 3-5 пъти.

И сега, след като предизвикаха инфлационен взрив, централните банки единодушно натискат спирачките. Централната банка на Канада вече ограничи изкупуването на активи, Централната банка на Австралия миналата седмица, без предупреждение, спря да купува държавни облигации като част от програмата за контрол на доходността, като понижи котировките им. ЕЦБ вече намали паричните инжекции, но продължава да увеличава баланса с 30 милиарда евро на седмица.

В случая със Съединените щати, намаляването на програмата за обратно изкупуване се наслагва върху плановете на правителството да увеличи драстично заемите на пазара, казва стратегът на Nordea Андреас Стено Ларсен.
Според новия план за QE от декември до март Фед ще добави 300 милиарда долара към системата, а Министерството на финансите на САЩ ще пусне облигации в нетен обем от 750 милиарда долара, за да попълни паричните резерви, след като потокът на държавния дълг най-накрая се увеличи.

Това означава изтичане на ликвидност в размер на 450 милиарда долара, казва Ларсен: ще има по-малко долари в системата, което означава, че доларът ще стане по-скъп.
Последният път, когато Фед спря "печатницата" през 2014 г. На този фон индексът на долара претърпя най-силното си рали от 1999 г. насам, докато цените на петрола почти се утроиха. 
 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
Марио (преди 2 години)
Рейтинг: 18668 | Одобрение: 3588
ще"печатат"  биткойни,за по-екологично.;)
2
0
kaka (преди 2 години)
Рейтинг: 71214 | Одобрение: 9099
Ами ако си приберат хартията от южна америка сигурно няма да печатат още 50 години.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама