Феноменална България мина и през европейския шампион и е на полуфинал. Токио е все по-близо

08.01.2020 / 18:04 2

Снимка: Cev.eu

Българският национален отбор по волейбол си осигури място на полуфиналите на олимпийската квалификация в Токио! Това стана след перфектен завършек на груповата фаза - трета победа след 3:2 (25:21, 24:26, 25:22, 20:25, 15:13) над още една от световните сили в спорта Сърбия, пише Dsport.bg.

По този начин "лъвовете" си осигуриха завършване на първо място в убийствената група. Това гарантира и по-лек полуфинален сблъсък срещу втория от група А, който най-вероятно ще бъдат домакините от Германия.

Момчетата на Силвано Пранди за пореден ден демонстрираха много силно ниво на сервис и блокада, което бе ключът към успеха. За класиране напред бе необходимо спечелването на два гейма, а те дойдоха в първите три. В четвъртия последва леко отпускане, но въпреки това "лъвовете" стигнаха и до крайния успех в мача, който ни доближава на две победи до място на Олимпийските игри в Токио.

Ето и как се разви мачът срещу Сърбия:

България - Сърбия 3:2 (25:21, 24:26, 25:22, 20:25, 15:13)

Първи гейм 25:21

Двубоят започна точка за точка като постоянно имаше смяна на водачеството между двата отбора. Това обаче продължи до 12:12, когато последва прекрасна серия от три поредни български точки. Тя стартира с мощен сервис на Скримов, след което продължи с успешна блокада на Алекс Грозданов и добра защита, завършила с блок аут на Соколов за 15:12.

Авансът бе допълнително увеличен след ас на флот сервис на Сеганов за 18:14 и успешен блок на Йосифов за 19:14.

Любопитен момент се разигра в следващата точка, при която защитата на „лъвовете“ бе предотвратена от удар на топката в крана на една от камерите. Въпреки несправедливостта, точката бе отсъдена за сърбите.

Това обаче не притесни нашите момчета, които продължиха с прекрасните изяви и при третия сетбол сложиха край на гейма за 25:21.

Втори гейм 24:26

Втората част на двубоя вървеше изцяло точка за точка. На няколко пъти сърбите водеха с две точки, но доста бързо българите успяваха да възстановят равенството. Така беше ясно, че 1-2 разигравания в края ще донесат успеха. За съжаление съперникът се възползва от психологическото предимство да има сетбол и след 26:24 изравни резултата.

Трети гейм 25:22

Третият гейм започна доста по-лошо като след сервис на Неманя Петрич авансът на сърбите стана 7:2. Ключов в този момент се оказа Скримов, който с няколко успешни атаки и мощни сервиси набързо изравни резултата до 10-ата точка. Оттук насетне отново мачът продължи точка за точка преди Йосифов да даде аванс при 20:19. Прекрасна защита и контра на Соколов пък осигуриха аванс от 23:20, който бе запазен до края на гейма, което значеше и гарантирано място на полуфинал за „лъвовете“.

Четвърти гейм 20:25

След сигурното класиране на България за елиминациите интензитетът на мача определено спадна. Логично и Силвано Пранди даде шанс на някои от резервните футболисти в хода на гейма, който започна с леко предимство за нашите, но в последствие Сърбия поведе и взе частта с 25:20.

Пети гейм 15:13

В тайбрека всичко бе равностойно до 12:11, когато Розалин Пенчев донесе решителната преднина от две точки след ас. След това вторият мачбол бе реализиран и така с перфектна статистика три победи от три мача България завършва на първо място в групата.