Финансистът Пламен Данаилов: Безработицата тепърва ще расте

01.05.2020 / 21:25 0

Редактор: Юлия Георгиева

e-mail: julia_georgieva_petel.bg@abv.bg

Нашият финансов министър каза някои неща, които противоречат на изказванията на премиера. Очевидно те двамата не си говорят или ако си говорят, то не се разбират. Горанов каза, че присъединявайки се към Еврозоната ще седнем на масата, само показва нашите грешни стимули. Т.е. той сам казва, че ако се присъединим, няма да седнем на масата, няма изведнъж да се изсипе рога на изобилието. Следващото негово изказване е, че погрешно и вредно е разбирането, че чрез присъединяването ще се решат нашите икономически проблеми и ще просперираме. Той също каза, че този процес е строго секретен. Искам да изясня едно нещо - основната функция на Европейската централна банка е да регулира инфлацията в Еврозоната и да я поддържа под 2%. Всички студенти по икономика още в първи курс изучават пряката връзка между инфлация, доходи и безработица. Когато безработицата намалява и доходите растат, расте и инфлацията. Затова миналата година инфлацията у нас беше 3,7% по данни на НСИ. Ако инфлацията беше задържана в границите на 2%, нито безработицата щеше да е толкова ниска, нито доходите щяха да пораснат. Това е просто икономическо правило. Това коментира в студиото на 7/8 тв финансистът Пламен Данаилов.

Ако бъдем ограничени в начина на провеждане на нашата фискална политика, то България няма да може в обозримо бъдеще да навакса изоставането си, което към момента е лошо - ние сме на 50% от средния европейски доход, коменнтира той.

Другото изказване на нашия министър е, че ние няма да позволим на ЕЦБ да контролира нашите банки, докато не влезем в Еврозоната. Как изведнъж и защо се отказаха от тези свои изказвания!? Напрактика Ние към момента, както изглежда, ще се откажем от контрола, който налага БНБ върху банките. Ако си спомняте, мярката, която БНБ наложи на банките у нас с въвеждането на извънредното положение, бе да не позволи на банките у нас да изнесат парите от страната. Това беше правилно решение, посочи той. Затова българските банки са много ликвидни и няма риск за никоя от тях, допълти финансистът.

Много е притеснително какво сме подали, какво сме написали на ЕЦБ и какво очакваме от нея, посочи той.

У нас микропредприятията са над 90% от всички, т.е. те са основния работодател. Над 600 000 човека са заети в тези малки фирми, като тук не се включват самонаетите лица. Тези предприемачи са новите герои, защото те се справят с държавната администрация, с монополите. Те са като семейства с екипи от 7-8 човека. Те успяват да се справят с всички изисквания и да просъществуват. И тези хора нямат "мазнинки". Сега, в тази ситуация, държавата предложи мярка 60/40, която всъщност е 38 на 62. Това са фактите, това е точното изражение на мярката като разпределим тежестта кой какво плаща. Т.е. 38% плаща държавата, а останалото - фирмата, която няма финансови запаси за повече от месец или два. От 1 млрд. лв., които отдели държавата по тази мярка, една 1% стига реално до фирмите. А от този 1% до микропредприятията стигат едва 10% от парите. Безработицата тепърва ще се увеличи, коментира финансистът. 

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама