Фитнес инструктор: Охранителите от мола във Варна са вземали стимуланти
Момчетата от мола във Варна, които убиха човек, вероятно са вземали и фитнес-стимуланти. Това каза в студиото на bTV фитнес инструкторът Георги Костадинов. „Развиваш психическа зависимост към стимулантите“, каза Георги.
„Когато изглеждаш толкова здрав и мощен, не си толкова силен за дълго време. Стимулантите влияят на психиката повече, отколкото на физиката. Ще открият и в момчетата от мола, ако ги изследват“, каза инструкторът.
„Няма вещества, създадени специално за стимулиране, всички са медикаменти, които имат основни и странични ефекти, могат да се ползват в спорта“, допълни фитнес треньорът, който призна, че е ползвал стимуланти, но достатъчно информирано е взел мерки, за да не навреди сериозно на здравето си, пише "Нова Варна".
Мерлина Арнаудова, лекоатлетка и бодибилдинг спортист, посъветва младите хора, които искат да постигнат високи резултати в спорта, да не посягат към стимуланти. „Има билки, други варианти и системи на хранене“, каза тя.
Повод за днешната тема бе информацията, че целият ни отбор по щанги е хванат с допинг. „Как ще замърсиш биопродукт със синтетичен“, запита Геори Костадинов.
Проф. Петър Атанасов, който е преподавател в Националната спортна академия /НСА/ и един от авторите на антидопинговия документ каза, че в всичко е станало със знанието на треньорите, на лекаря, визирайки случая с националния ни отбор по щанги. Допинг в чист вид не се ползвал, спортистите ползвали високопречистени протеини, витамини, които са биостимулатори. „Допингиращите вещества са изцяло забранени със спортната практика“, каза професорът.
Спор в студиото предизвика дали може да се постигне изключително оформено тяло само с тренировки. Мерлина Арнаудова обясни, че при употребата на стимуланти при жените се получават вторични полови белези. „Тялото ми се променя в зависимост какво тренирам – за лека атлетика и за фитнес“, каза тя докато показваха нейни снимки.
Георги Костадинов оспори тезата за чистия спорт. „Познавам лекоатлетки, които взимат. Такова тяло няма как да се постигне, в миналото може би вземала. Гониш резултати, състезаваш се с другите, това те мотивира да вземаш“, заяви инструкторът.
Проф. Атанасов смята, че успехите в спорта са и генетично заложени. „България е царство на митовете и свободните съчинения. За да постигне човек успехи в спорта, са необходими три неща. Първото е да има генетични качества. От 2007 и нас започнаха изследванията, второто е подходяща система на тренировка и добър треньор, третото е специална система на хранене. Мнозина смятат, че в България не можеш да постигнеш високи резултати, ако не вземаш анаболи“, каза професорът.
Мерлин смята, че с ежедневна тренировка може да поддържа тялото дълго време добра физическа форма. На 43 години съм и побеждавам 20-годишните. Аз не взимам стимуланти, чистя се с глухарче, бреза, диета. С ежедневни тренировки това е възможно. Не спирам заниманията си, не съм взимала анаболи“, каза лекоатлетката.
Проф. Атанасов е убеден, че високи успехи в спорта не можеш да постигнеш за кратко време. „Без генетични качества не може да постигнеш високи резултати“, каза преподавателят.
От излъчения репортаж с Данаил Драганички, многократен републикански и балкански шампион по щанги. „Спортът избира индивида, не индивида – спорта“, каза той. След множеството успехи Драганички заболял от възпаление на кръвоносните съдове. „Подпухнаха ми краката, не можех да си обуя маратонките“, разказа шампионът, който сега е на хемодиализа. „Всеки спорт взема стероиди, протеина също е опасен. 2-2,5 г норма за атлет. Ако увеличиш дозировката, може да увредиш бъбречната функция. Грешката е тука“, сочи главата си шампионът.
Той е убеден, че добра физика може да се направи с тренировки, който води над 20 състезатели по културизъм. “ На моите състезатели им правя кръвни прегледи преди и след състезание, в някои случаи и по време на състезание, ако някой е настинал. Една обикновена настинка може да те докара до моето състояние“, заяви Данаил Драганички.
Проф. Атанасов посочи основните проблеми на употребата на стимуланти. „Всички медикаменти могат да повлияят тежко на черния дроб. Има смъртни случаи на хора, които са вземали стероиди. Огромна част от младежите се нуждаят от информация – миокарда, сърдечния мускул, стомаха, бъбреците, половата система, кората на главния мозък, възбуждат подобни ефекти – агресия, неадекватност. Ефектите са ужасяващи и са фатални“, каза професорът.
За съжаление, всички вещества са лесно откриваеми. „Интернет е бъкан от сайтове, където се намират подобни стимуланти“, каза Георги.
„Когато се дават анаболни стероиди на младежи – това задържа израстването, трябва да бъде криминализирано“, убеден е проф. Атанасов, който е член на Антидопинговата комисия.