Foreign Policy: Индия, Япония и Виетнам дори без помощ от САЩ са по-силни от Китай и ще го възспрат при експанзия

18.03.2021 / 12:55 6

Снимка Ministry of Defence , Индия

Напрежението между САЩ и Китай расте, но в случай на конфликт едва ли САЩ ще са на първа линия.

Съседните държави на Китай далеч не са толкова приятелски настроени, а миналата година имаше сблъсъци на границата с Индия с жертви.

В продължение на две десетилетия Китай си проправя път във почти всеки спор в съседството. Напредвайки в Хималаите, Югоизточна Азия, Южнокитайско море и Източнокитайско море, Китай се превърна в основна заплаха в широка дъга на Индо-Тихия океан, пише Foreign Policy, цитиран от news.bg.

Разходите за отбрана на Пекин сега са повече от шест пъти по-високи, отколкото в началото на хилядолетието, според независими оценки на SIPRI. През последните две десетилетия Китай се издигна от шесто място в света на второ място в общите разходи за отбрана - впечатляващо увеличение.

Естествено, това притеснява съседите на Китай. И също толкова естествено, тези съседи сега отговарят.

Ако близките съседи на Китай са потенциалните партньори, с които президентът на САЩ Джо Байдън е толкова нетърпелив да работи, те едва ли се нуждаят от насърчение от САЩ да увеличат защитата си, когато става въпрос за Китай.

Поглед около границите на Китай показва, че Народната освободителна армия (НОАК) е изправена пред действащи и нововъзникващи военни конкуренти от всички страни. Дори да приеме сближаване между Русия и Китай - перспектива, която винаги е по-скоро предстояща, отколкото действителна - Китай е изправен пред предизвикателства навсякъде, което бихме могли да наречем индо-тихоокеанска дъга.

Тези страни, простиращи се от Индия на югозапад до Япония на североизток, биха формирали ефективен бастион срещу китайска експанзия, дори при липса на изрично насърчение и подкрепа от САЩ.

Индо-тихоокеанската дъга е най-силна в краищата и най-слаба в средата. Японските сили за самоотбрана имат сериозна репутация за технология и готовност. Противодействайки на китайската програма за изграждане на самолетоносачи, Япония преобразува два съществуващи хеликоптероносача в самолетоносачи.

Въпреки че японските самолетоносачи са много по-малки от китайските, поръчаните от Япония пето поколение стелт-изтребители F-35 ще нанесат много по-голям удар. За сравнение, Shenyang J-15 на Китай е по-малко напреднал изтребител от четвърто поколение, който има сериозни технически проблеми.

Япония със сигурност разполага с ресурси и технологично ноу-хау, за да се грижи за себе си. В противоположния край на индо-тихоокеанската дъга, Индия често се възприема като относително слаба в сравнение с Китай. Но тези възприятия отдавна са остарели, ако всъщност някога са били истина.

Още през 1962 г. Китай завладява големи участъци от индийската планинска територия в светкавична петседмична война. Но тази победа е резултат от изненадваща атака в мирно време срещу нищо неподозиращата приятелска страна. Оттогава Индия е приела присърце старата поговорка: "Ако ме излъжеш веднъж, срам за теб, ако ме излъжеш втори път - срам за мен."

Въпреки масивната военна модернизация на Китай, Индия сега вероятно има надмощие на хималайската граница. Като начало напредъкът на Китай от 1962 г., премести фронтовата линия по-близо до базите за доставка на Индия - и по-далеч от китайските. Подобренията на инфраструктурата са съчетани с планинските тунели и пътищата за всякакви метеорологични условия, построени от Индийската организация за гранични пътища.

В стратегическия театър, където логистиката е всичко, тунелът значително увеличи способността на индийската армия да транспортира тежко оборудване от бази в тила до индийско-китайската линия на фактически контрол. Като добавим към това богатият опит в борбата сред лед и твърдостта на командосите на Индия (много от които са вербувани от общността на тибетските изгнаници), Индия има предимство във военни действия във високи планини.

Индийските военновъздушни сили също имат голямо техническо предимство пред китайските: На 10 000 фута (3000 метра) надморска височина, предните въздушни бази на Индия са много високи, но не толкова високи, колкото китайските. И за разлика от Индия, Китай няма бази на ниска надморска височина никъде в региона. Това е огромна разлика, тъй като китайските самолети трябва да намалят наполовина своите ракети и гориво, за да излетят в свръхразредения въздух на Тибетското плато.

Придобиването от Индия на първокласни френски изтребители "Рафал", потенциалната модернизация на нейните руски ескадрили "Сухой" Су-30, предстоящата доставка на модерни руски зенитно-ракетни системи С-400 дават абсолютно въздушно превъзходство. Индийският многофункционален самолет ​​Tejas е само черешката на тортата.

По-далеч на изток границата на Китай с Мианмар на 1300 мили (2100 километра) е толкова несигурна, че Китай, може би вдъхновен от бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, изгражда 3-метрова стена, за да я затвори.

Военният преврат в Мианмар, широко възприеман на Запад като облагодетелстване на Китай, всъщност е неуспех: Китай е особено близък до Националната лига за демокрация на Аун Сан Су Чи и сега позицията им в страната е застрашена както от военните, така и от протестиращите по улиците.

Китай отдавна е обвинен в подкрепа на сепаратистки бунтовници в Мианмар; свалянето на цивилното правителство от военните може да е толкова антикитайски, колкото и антидемократичен преврат.

Виетнам, който като Индия някога е бил жертва на китайска изненадваща атака, е в лоши отношения със своя комунистически по-голям брат още от нашествието на Китай през 1979 г.

Днес бюджетът на Виетнам за отбрана е сравнително малък, но той е насочил своите инвестиции към защита. Отразявайки стратегията на Китай за отказ от достъп - зоната (A2/AD) в началото на 2000 години, Виетнам инвестира в противокорабни ракети и близо до придобиване на съвместния руско-индийски BrahMos, свръхзвукова крилата ракета, която според съобщенията е най-бързото подобно оръжие в света.

По този начин, докато Китай се придвижва от A2/AD, за да форсира стратегии за проекция на сила в Южнокитайско море, Виетнам развива свой собствен капацитет A2/AD, за да обезсърчи китайските ВМС да оперират в района.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
3
1
kris (преди 3 години)
Рейтинг: 340558 | Одобрение: 54738
На снимката виждате ЗРК КУБ......Има го и в Българските ПВО.....А ако питате колко е модерен, създаден някъде 1955та....Израелците са го нарекли "трипръстия убиец" заради високата ефективност......А на статията не се смейте, особено на Виетнамската армия, с половин милион войници и 4 милиона резервисти, на която Т-34 отдавна са в музеите.....Имат от Т-55 нагоре и купуват Т-90м от години.....Имат повече от 1800 танка и се смейте на БНА с нейните 140, дето половината, ако не и повече са за ремонт и 32 хиляди персонал, с 35 хиляди резервисти.....Лично на мене обаче не ми е смешно за БНА.....плаче ми се....!!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
0
0
SANDOKAN1963 (преди 3 години)
Рейтинг: 8150 | Одобрение: 1110
хм.....Усмивка
mobilis in mobili
7
0
Mercenary (преди 3 години)
Рейтинг: 47466 | Одобрение: 11156
Голям смях! Хеликоптероносачи за 11 хеликоптера с къси палубни писти ще бъдат преоборудвани на самолетоносачи. И колко самолета ще имат? Може би десетина Ф35, които "превъзхождат" китайските ВВС ... Сигурно и ПВО-то им ... Индия по се доближава до конкурент, ама още са далеч от истината, назад са с балистичните ракети. Виетнам ... Имат внушителна армия спрямо нашата, сръбската, албанската и македонската взети заедно, ама част от танковете им са ... Т34 ...
0
0
MrBean (преди 3 години)
Рейтинг: 135778 | Одобрение: -2012
Хахахаха. Спукаха ме от смях..

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама