Формулата за вдигане на пенсиите от 1 юли

28.05.2025 / 11:33 2

Пиксабей

Ето какво се предлага в проект на Постановление на Министерския съвет

От 1 юли социалната пенсия за старост да се повиши от сегашните 307,07 лв. на 333,48 лв. месечно, предлага проект на постановление на Министерския съвет, публикуван за обществено обсъждане.

Право на социална пенсия имат лицата, навършили 70-годишна възраст, когато годишният доход на член от семейството към датата на навършване на възрастта е по-малък от 30 на сто от сбора на линията на бедност, определена за страната през последните 12 месеца. Определената от 1 януари линия на бедност е 638 лв.

Социалното министерство предлага този вид пенсия да се увеличи от 1 юли с 8,6% - толкова, с колкото ще се осъвременят и пенсиите за стаж и възраст.

През 2024 г. средният осигурителен доход за страната е нараснал с 14,5 на сто, а по данни на Националния статистически институт хармонизираният индекс на потребителските цени е 2,6 на сто. Така процентът, определен по реда на чл. 100 от КСО, възлиза на 8,6 на сто.

В резултат от предложената промяна на социалната пенсия ще се повишат размерите и на другите пенсии, които не са свързани с трудова дейност (за военна инвалидност, за гражданска инвалидност, социалната пенсия за инвалидност и персоналната пенсия). Ще се вдигнат и нормативно установените добавки към пенсиите, които се определят в процент от социалната пенсия за старост.

Необходимите средства за увеличението са предвидени в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г., уточняват от социалното министерство.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
Радостин (преди 8 месеца)
Рейтинг: 205576 | Одобрение: 13581
Те скоро ще кажат, че няма точно определена дата за повишаване на пенсиите, има дата за еврото.
Всеки да си получи заслуженото !
0
0
kjk (преди 8 месеца)
Рейтинг: 178399 | Одобрение: 19049
Нали щяха да сменят датата от 1 януари2026 за актуализация на пенсиите,след 1 юли???;)НамусенАнгелче

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама