"Франс Прес": Пет възможни последици от референдума в Турция

18.04.2017 / 15:09 1

Малко мнозинство турци одобриха увеличаването на правомощията на президента Реджеп Тайип Ердоган на референдума в неделя, чийто резултат може да бъде от решаващо значение за бъдещето на страната.

Резултатът от всенародното допитване ще повлияе на бъдещето на отношенията с Европейския съюз, на подхода по кюрдския въпрос и на развитието на социалните отношения, предаде АФП, цитирана от БТА.

Ето пет въпроса, за да разберем какво може да промени вотът:

Повече или по-малко демокрация?

С тази победа Ердоган ще задържи власт, ще я разшири значително и на теория може да остане на власт до 2029 г. Изпълнителната власт ще бъде съсредоточена в ръцете на президента, а постът премиер ще изчезне.

Привържениците му подкрепят такава мярка, защото я смятат за необходима за стабилизиране на изпълнителната власт и за установяване на ясни разграничения със съдебната и законодателната власт.

Опонентите му обаче твърдят, че в новата система няма да има повече противопоставяне, което открива пътя към автократичен режим.

Тази президентска система "съсредоточава безпрецедентна власт в ръцете на един-единствен човек", подчертава Алън Маковски от Центъра за американски прогрес.

Какво ще е бъдещето на отношенията с Европа?

Отношенията между Турция и ЕС се влошиха значително в края на кампанията за референдума, Ердоган обвини някои страни в "нацистки практики".

Ердоган отбеляза, че кандидатурата на Турция за ЕС, която е на мъртвата точка от години, ще бъде поставена "на масата"след референдума. Той спомена също за възможен референдум за възстановяване на смъртното наказание - червена линия за Брюксел.

"Постоянната тактика на упреци към ЕС има за цел вътрешната политика и сега достигна границите си", подчертава Марк Пиерини от центъра Карнеги Европа.

С тази победа Ердоган може да се опита да погребе проекта за присъединяване към ЕС и да привилегирова търговските отношения под формата например на засилен митнически съюз.

Война или мир с кюрдите?

От скъсването на историческото примирие с Кюрдската работническа партия /ПКК/ през лятото на 2015 г. Югоизточна Турция бе хвърлена в спирала от смъртоносни сблъсъци между турските сили за сигурност и кюрдските сепаратисти.

Военната офанзива на Анкара бе дублирана с нарастваща репресия срещу кюрдските политически и медийни среди, обвинени в "терористични" дейности и връзки с ПКК.

С победата с малко на отговора "да" Ердоган може да бъде принуден да възприеме по-помирителен подход по кюрдския въпрос, смята Аслъ Айдънташбаш, експерт в Европейския център по международните отношения.

Сега обаче е време на войнствена реторика и близкият до управляващите печат съобщава, че след референдума ще бъде предприета сухопътна офанзива срещу ПКК в Северен Ирак.

Помирение или поляризация?

Турското общество е силно разделено през последните години около фигурата на Ердоган. По време на кампанията за референдума турският президент сатанизира опонентите си, обвинявайки ги в сговор с "терористите" и "пучистите".

Ердоган "спечели, но накрая половината го обожават, другата половина го ненавиждат. Това е в основата на кризата на модерна Турция", обяснява Сьонер Чагаптай, анализатор от Института Вашингтон.

Впрочем Ердоган, който се съюзи с ултранационалистите, за да спечели битката за референдума, прояви голям прагматизъм в сравнение с миналото.

"Сега е моментът за солидарност, единство, всички заедно да бъдем Турция", заяви премиерът Бинали Йълдъръм в неделя в речта си след победата, цитира още 24 часа.

Икономическо възстановяване или отслабване?

Пазарите реагираха предпазливо на победата с "да" на референдума, с надеждата за връщане на стабилността в Турция, която от година и половина е ударена от вълна от атентати и раздирана след опита за преврат през юли миналата година.

Средносрочно обаче несигурността доминира. Отслабването на доверието на инвеститорите в институциите, нарастващата поляризация в обществото и забавянето на структурните реформи може да засегнат растежа.

Победа на "да" може да бъде приветствана от пазарите в краткосрочен план, бе отбелязал кабинетът BGG Partners в Истанбул преди гласуването. Растежът обаче "остава маркиран и отражения в дългосрочен план на президентската система все още не са известни", подчертаха те.


 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
3
0
Blue hills (преди 7 години)
Рейтинг: 28900 | Одобрение: 12685
Егати кошмара, от това ме беше страх. Цялата власт в ръцете на един непредвидим ислямист. Край на европейска турция, тоя ще ги забради всичките Намусен

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама