Freedom24: Най-добрият начин за инвестиране в борсово търгувани фондове (ETFs)
Отказ от отговорност: Инвестициите са свързани с рискове. Стойността на вашите инвестиции може да се повиши или понижи. Капиталът ви е изложен на риск.
Борсово търгуваните фондове, познати като ETFs са сред най-популярните инвестиционни инструменти в наши дни. Обикновено, те са евтини и носят по-нисък риск в сравнение с отделните акции, тъй като един фонд притежава диверсифицирана колекция от инвестиции. Така че, ако сте начинаещи в инвестирането, борсово търгуваните фондове могат да ви осигурят отличен старт.
Търговията с тези фондове има много общо с традиционната покупка на акции. Пасивно управляваните ETFs също се търгуват на фондовите борси и могат да генерират добра доходност. Те представляват инвестиционни структури, наподобяващи взаимни фондове, които проследяват представянето на група инструменти, конкретен борсов индекс или сектор. От настоящата статия, ще научите повече за техните предимства и начините за стартиране на вашите бъдещи инвестиции в ETFs.
Какви са основните видове борсово търгувани фондове
Преди да се впуснете в изучаване на фондовия пазар и покупката на първите ви ценни книжа, трябва да се запознаете с основните видове борсово търгувани фондове. Ето кои са те:
-
Пасивни ETFs – проследяват представянето на по-широк индекс – S&P 500 или по-специфичен целеви сектор
-
Активно управлявани – управляват се от професионални инвеститори и имат за цел да се представят по-добре от даден индекс
-
ETF-и от облигации – предоставят експозиция в държавни, корпоративни, общински, международни и други облигации
-
Индустриални – фокусират се върху конкретен сектор или индустрия
-
Стокови – могат да диверсифицират портфолио, което улеснява хеджирането на пазарните спадове
-
Валутни – проследяват представянето на валутни двойки, състоящи се от местни и чуждестранни валути
-
ETF-и с ливъридж - използват дълг и финансови деривати за засилване на доходността и поддържат постоянно ниво на ливъридж
За проследяване на представянето на различните видове ETFs се използват графики. Те са основен инструмент за трейдърите, затова трябва да се научите да ги разчитате. На тях може да видите на каква най-ниска и най-висока цена се е търгувал даден фонд за определени периоди от време, както и други подробности. По-долу може да разгледате примерната графика за движението на борсовия индекс S&P 500 за последната 1 година:
(Изображение: Yahoo Finance)
Как да закупите борсово търгуван фонд (ETF)
Ако искате да купувате и продавате ценни книжа като ETFs, ви е необходима брокерска сметка. Има множество онлайн брокери, при които процесът на отваряне на сметка е лесен и бърз и не се начисляват допълнителни такси като например такси за трансакции или такси за неактивност.
Има обаче някои важни аспекти, с които трябва да се съобразите когато избирате брокер. На първо място, търсете и се доверявайте само на лицензирани брокери като Freedom24, който се регулира от Кипърската комисия по ценни книжа и борси (CySEC). Така ще получите достъп до най-големите фондови борси в Европа, Америка и Азия, удобна уеб платформа и редица други предимства. Ето какво е нужно за регистрация:
-
Влезте в официалния сайт на Freedom24 и щракнете на бутона „Откриване на нова сметка“, който ще видите в горния десен ъгъл.
-
Въведете имейл и парола и кликнете на „Регистриране“.
-
Попълнете телефонния си номер и го потвърдете с кода, който ще получите.
-
Изберете дали желаете сметката да бъде на физическо или юридическо лице и следвайте инструкциите до края.
Останалите стъпки за започване на търговията с борсово търгувани фондове след отваряне на акаунт при онлайн брокер са:
Намиране и сравняване на ETFs с инструменти за скрининг
Преди да закупите борсово търгувани фондове, трябва да ги проучите, точно както правят инвестиращите в акции. Независимо дали ще търсите най-добре представящите се ETFs или други, използвайте инструменти за скрининг, с които да улесните процеса на подбор.
Повечето брокери предлагат подобни надеждни инструменти за скрининг в платформите си. С тях може да филтрирате огромния брой от налични БТФ въз основа на различни критерии – тип актив, география, индустрия и т.н. Разбира се, може да използвате и други външни безплатни инструменти, за да си набавяте допълнителна информация. На примерната графика по-долу се виждат характеристики като предишно затваряне, обем и т.н.
(Изображение: Barchart.com)
Финализиране на сделката
Процесът по купуване на борсово търгувани фондове е много подобен на този по закупуване на акции. Като за начало, трябва да отидете в секцията „търговия“ в сайта на вашия брокер. Оттам може да купите избрания фонд като използвате уникалния му идентификатор (така наречения ticker symbol). Другите термини, с които ще се сблъскате са цена, брой акции, тип поръчка, комисионна, метод на плащане.
Когато посочите колко акции искате да закупите, може да избирате от няколко вида поръчки – пазарна, лимитирана и др. Пазарната поръчка ви позволява да купите възможно най-скоро на най-добрата налична цена, а лимитираната – да купувате само на определена цена (или по-ниска). Комисионна може и да няма при някои брокери, а за плащането може да се използва банков превод или банкови карти.
Изготвяне на дългосрочна инвестиционна стратегия
Много от стратегиите, използвани от инвестиращите в акции могат да се адаптират и към борсово търгуваните фондове. Някои дори работят по-добре, тъй като БТФ са по-диверсифицирани и по-малко променливи от отделните акции.
Ако сте начинаещ инвеститор, първо обмислете какви са вашите финансови цели и какво ниво на риск можете да понесете. След това решете колко може да си позволите да инвестирате всеки месец.
И накрая, изберете един или повече борсово търгувани фондове, които ще ви отведат до целта ви. Когато се чудите как новозакупените от вас ETFs ще повлияят на дългосрочните ви инвестиционни цели, може да разгледате различни сценарии като използвате инвестиционен калкулатор.
*публикация
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
За да продължите, трябва да се регистрирате в сайта