ГЕРБ: Радев не е поканил Борисов в президентството

17.01.2020 / 16:14 3

Снимка Булфото, архив

Премиерът на България Бойко Борисов винаги е демонстрирал готовността си за участие в диалог по всички обществени теми, както във вътрешен, така и в международен план. Той обаче не е получавал покана от президента Румен Радев за участие в днешната среща за обсъждане на актуални въпроси в изборния процес, съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ.

„Такава покана не е изпращана до него нито в Министерския съвет, нито в Централата на ПП ГЕРБ. Бойко Борисов многократно е заявявал, че съвместната работа между институциите е ключова за стабилността и развитието на страната ни. Винаги, когато е имало предложения за диалог и срещи, Бойко Борисов се е отзовавал, както като партиен лидер, така и като министър-председател”, пише още в прессъобщението.

По-рано днес президентът Румен Радев коментира, че на срещата в президентството по въпросите на изборния процес не са присъствали представители на управляващите.

„Искам да благодаря на всички, които се явиха на днешната среща.

Това са представителите на БСП, ДПС, ГРАО и Агенцията за електронно управление. Не се явиха представителите на Народното събрание, Министерски съвет, на ниво вицепремиер, парламентарно представените партии от управляващата коалиция”, заяви президентът.

„Управляващите претендират за диалог между институциите, а на практика избягаха от него и то по един жизнено важен за цялото ни общество въпрос - усъвършенстване на изборното законодателство и на условията, които водят до едни честни, справедливи и прозрачни избори”, смята Радев.

„Надявам се вчерашното пожарно заседание в Народното събрание да не е стимулирано само да се изпревари срещата при президента, а да доведе до реален резултат. Аз не се състезавам с никого. Имам една единствена амбиция да има един честен изборен процес. За тази среща аз обявих още по време на самите избори, поканите към всички участници още на 8 януари тази година. Въпросите, които искам да се поставят тук, това са преди всичко усъвършенстване на изборното законодателство, което трябва да започне на време. Това беше и моят мотив”, добави Радев.

„Знаем каква е динамиката на парламента и колко много проблеми има да се обсъждат, за да не потъне в тях тази важна тема и за да може този път 6 месеца преди изборите да имаме ясно и рационално изборно законодателство. Другият важен въпрос е машинното гласуване. Ако ние ще вървим и трябва да вървим според закона към машинното гласуване, процедурата трябва да започне сега. В закона за държавния бюджет за 2020 г. няма позиция за заделени средства за машинно гласуване. Тук беше място на Министерски съвет да кажа ясно своят ангажимент, какво смятат да правят. Ще наемаме ли, ще купуваме ли? Рационално е да се закупят машини, защото излизат по-евтино. Ако ще минаваме към други технически устройства, трябва време. Да не се окаже като на предните избори - машинно гласуване, но няма време за процедури. Това са моите мотиви”,  добави президентът.

Освен за въвеждане на машинно гласуване, той призова и за актуализиране на избирателните списъци.

Коментар по темата направи и лидерът на НФСБ Валери Симеонов.

„Това е поредното мероприятие на президента Радев, което цели медийна реклама и самореклама. Смисълът от едно такова обсъждане не е ясен. Видяхте, че от КСНС фактически нищо не произлезе. „Напънала се планината и родила мишка” - това излезе. Така че според нас няма никакъв смисъл да участваме в такива медийни мероприятия на президента Радев”, обясни Симеонов защо на срещата при президента не е имало представители на „Обединени патриоти”.

„Огромният брой недействителни бюлетини и нередностите, констатирани в последните два избора миналата година, затвърждават необходимостта от въвеждането на машинно гласуване”, заяви председателят на парламентарната група на „БСП за България” Крум Зарков по време на срещата с Радев.

„Очевидно списъците, изготвяни сега, са неадекватни. Това се вижда преди всеки избор, когато списъкът, изготвен от ГРАО, се разминава с около милион души с данните на НСИ за живеещите в България. Необходимо е публичният регистър най-накрая да бъде създаден и той да служи за основа за изготвянето на реалистични избирателни списъци”, допълни Зарков.

„Практиката и опитът показват, че всички промени са се обръщали към тези, които са правили промените.

Може изборният кодекс да се опрости така че да улесни всички – избирателите, администрацията и всички, които имат отношение към изборния процес. Най-важното за нас е да се спазва Конституцията, имаме препоръки от международни организации. От страна на ДПС правомощията на президента към гражданските права ние ги считаме за задължения. Очакваме институцията президент да се включи в този процес за запазване на правата на българските граждани, които ясно са изписани в Конституцията”, каза от своя страна председателят на ДПС Мустафа Карадайъ.

„Всички въпроси, включително и технологията на гласуване, са второстепенни, ако правата на гражданите са отнети със закон. Говоря за български граждани, които на президентски избори са гласували, но на местните избори правата им са отнети. Трябва да тръгнем от Конституцията и да гарантираме правото на всеки гражданин да избира и да бъде избиран”, заяви председателят на ДПС.

От ДПС призоваха за промяна на правилото за уседналост в Изборния кодекс и критикуваха преференциите като „средство за контролиран вот”.


 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама