Гаджев, ГЕРБ: 30 минути след като е открит мъртъв лейтенант Манчев стаята е почистена
Кадър Нова и Булфото
Намереният мъртъв 31-годишен военен Тодор Манчев е бил оневинен 20 дни след смъртта си, обвиняват пенсионирани полковници, твърди пред "24 часа" Христо Гаджев от ГЕРБ.
Дори в дните на учението в Ново село, където Манчев умира, той е бил привикван на разпити
"След като стана публично известно на 20 юли, че лейтенант Манчев е починал, аз изисках на 30-и по линия на парламентарния контрол различните документи от проверки, извършени преди това. Имахме в началото на август среща със семейството му в парламента. Не по някакви офиси. Семейството му ни потърси и ни помоли да не оставяме нещата неизяснени. Разказаха ни какво са знаели, какво се е случило с него от май насам. Всичко, което те като семейство знаят.
- Споменахте, че те са разказали, че стаята, в която е открито тялото, е била почистена половин час след като го намират.
- Това го разбираме от родителите. Те са комуникирали с негови колеги след инцидента. Допреди 2 дни всички си мислехме, че става въпрос за самоубийство, дори и родителите му.
Тях ги е озадачило, че негови колеги, които са били на учението, са казали, че буквално половин час след като са открили тялото и е било изнесено, е наредено почистване на стаята. С какъв мотив - не знаят. Защо на място, на което е открит загинал, толкова бързо трябва да се направи основно почистване? Това беше една от причините, поради които ни търсиха.
На 11 май се случва инцидентът, на 12-и собственикът на склада отива да докладва. По стечение на обстоятелствата това стига до ст. лейт. Манчев. Той предава по команден ред за нарушението, но явно не е взето решение, че инцидентът е достатъчно важен, и съответно, поне по документите, излиза, че собственикът на склада е върнат и му е казано да се оплаче в МВР.
- Става дума за инцидента с нахлуването на американски военни в склад край Чешнегирово?
- Да, но дотам горе-долу приключва ролята на американските военни.
Собственикът на склада си е търсил правата, но не е срещнал помощ. Затова е публикувал видеата от охранителните камери на 28 май. На следващия ден излиза министър Панайотов и заявява, че ще търси най-сериозна отговорност от виновните за инцидента. Още същия ден започва първата проверка, която завършва на следващия ден, тоест за два дни. Тя набързо обвинява и наказва лейт. Манчев и майор Георги Мерджанов за това, че не са си свършили работата.
Министърът логично тогава назначава и проверка на инспектората на Министерството на отбраната. Тя започва на 1 юни и продължава до 14-и. По време на проверката лейт. Манчев предоставя сведения, уличаващи в престъпления негови началници. Той говори за фалшифициране на подписи, промяна на документи и други сериозни престъпления. Този доклад е представен на 15 юни на министъра на отбраната, който обаче го държи на бюрото си до 25 юни.
Самият доклад съдържа 6 предложения. Първото е докладът да бъде изпратен до Военна прокуратура заради сигналите за престъпления и да преценят дали да се образува досъдебно производство. Второто е да бъдат наказани други двама военнослужещи, които инспекторатът смята за виновни по случая в Чешнегирово. Третата точка е на Манчев и Мерджанов да не им бъде търсена повече дисциплинарна отговорност. Останалите предложения са технически. Резолюцията на министъра е, че одобрява доклада, но без второто и третото предложение.
Въпросът е: Защо доклад, уличаващ служители на една служба в престъпление, се предоставя на същата служба? По този начин хората, срещу които лейт. Манчев свидетелства за престъпления, разбират, че той е свидетелствал срещу тях, и всичко това е предадено на прокуратурата. Може би това е основната причина, заради която е бил подложен на огромен натиск.
- Получили ли сте официален отговор от военния министър по случая?
- На 13 август получих 3 документа от министъра. От тях става ясно, че втората проверка на Военна полиция започва в началото на юли и приключва през август. Дори в дните на учението в Ново село, където умира Манчев, той е бил привикван на разпити, но логично не е могъл да отиде.
Стига се до смъртта, за която си мислехме, че се дължи на самоубийство на база психологическия натиск, упражняван върху него. Според родителите му това няма как да е така. Бил е финансово задоволен, предстояла му е сватба в началото на август и чака дете. Не прилича на човек, който би се самоубил.
След като направихме казуса политически от трибуната на парламента на 6 август и заявихме, че искаме да се направи анкетна комисия, няколко дни по-късно Военна полиция приключва разследването и излиза с последния си доклад, в който всъщност открива, че Манчев няма никакво отношение по случая в Чешнегирово и той е невинен.
Открива също така, че виновни са няколко полковници и майори, негови началници, които междувременно са се освободили от армията. Тоест лейт. Манчев е невинен, но това го установяват 20 дни след смъртта му, двама майори са наказани със “забележка”, а други четирима от неговите началници вече са се пенсионирали, напуснали Военна полиция, взели са си 20-те заплати и не можело да им бъде търсена дисциплинарна отговорност. Вече по никакъв начин не може да им бъде търсена дисциплинарна отговорност.
Продължение в https://www.24chasa.bg/mnenia/article/10185482
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!