Георги Ангелов: Енергетиката на България ще стане като тази на Тексас, но след 15 години
кадри Нова телевизия
редактор Веселин Златков
Изходът за запазването на въглищните централи е да бъдат запазени като студен резерв или да бъдат включвани през зимата или надвечер, когато потреблението е най-голямо. Това заяви по Нова телевизия икономистът от “Отворено общество” Георги Ангелов.
Миналата година беше извънредна ситуация и въглищните централи работиха на 100%, което е добре, но това няма да се повтори, обясни той. Ангелов допълни, че цените на електричеството падат и това създава напрежението.
По-различна позиция зае икономистът Георги Вулджев. Според него цената на електричеството от въглищните централи е резултат единствено от политиката на ЕС. Той подчерта, че емисиите, които България и Европа изхвърлят в атмосферата, всъщност не са толкова високи.
Емисиите на България са 0,12% от световните и са паднали за 30 години с над 40%, Европа произвежда около 7% от емисиите в световен мащаб, коментира Вулджев. Той подчерта, че ако не бяха толкова високи квотите за тях, въглищните централи щяха да произвежда пак най-евтината енергия.
В Тексас преди 12 години беше като в България - 50% от енергията идваше от въглища. Сега са 5%, като навсякъде има газови централи и соларни паркове, опонира Георги Ангелов. Той подчерта, че в САЩ няма квоти, просто това са по-евтини източници на енергия.
“В България ще стане като в Тексас, но след 15 години. Важно е да видим как да направим прехода през този период”, обясни Ангелов.
Той коментира и вноса на ток, като беше категоричен, че България ще остане нетен износител на ток. Може в един момента да се купува енергия от Румъния, когато е по-евтина, но след няколко часа България пак изнася, заяви икономистът от “Отворено общество”.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!